| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $229M | $206M | $205M | 11.5% | 11.8% |
| Op. Income | $26M | $21M | $22M | 23.8% | 17.4% |
| Gross Margin | 37.9% | 38.5% | 37.4% | -0.6pp | 0.5pp |
| Net Margin | 7.8% | 7.2% | 8.1% | 0.6pp | -0.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.69 | $0.57 | $0.64 | 21.1% | 7.8% |
| Free Cash Flow | -$5M | -$17M | $12M | 69.3% | -143.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $229M |
| Cost of Revenue | $142M |
| GROSS PROFIT | $87M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $54M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $61M |
| Cost & Expenses | $203M |
| OPERATING INCOME | $26M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | $23M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $18M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $18M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $18M |
| D&A | $13M |
| EBIT | $26M |
| EBITDA | $38M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $229M |
| Cost of Revenue | $142M |
| GROSS PROFIT | $87M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $54M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $61M |
| Cost & Expenses | $203M |
| OPERATING INCOME | $26M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | $23M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $18M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $18M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $18M |
| D&A | $13M |
| EBIT | $26M |
| EBITDA | $38M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $18M |
| Depreciation & Amortization | $13M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | -$103.0K |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | -$30M |
| OPERATING CASH FLOW | $4M |
| Capital Expenditure | -$9M |
| Acquisitions (Net) | -$18M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$27M |
| Net Debt Issuance | $29M |
| Common Stock Repurchased | -$8M |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | $38.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $19M |
| FREE CASH FLOW | -$5M |
| Net Change in Cash | -$4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $48M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $309M |
| Inventory | $186M |
| Other Current Assets | $27M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $570M |
| PP&E (Net) | $195M |
| Goodwill | $505M |
| Intangible Assets | $402M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.1B |
| TOTAL ASSETS | $1.7B |
| Account Payables | $80M |
| Short-Term Debt | $20M |
| Deferred Revenue | $120M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $297M |
| Long-Term Debt | $141M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $81M |
| Other Non-Current Liabilities | $45M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $305M |
| TOTAL LIABILITIES | $602M |
| Common Stock | $308.0K |
| Additional Paid-In Capital | $304M |
| Retained Earnings | $933M |
| Treasury Stock | -$139M |
| Accum. Other Comp. Income | -$18M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.1B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.7B |
| Total Debt | $199M |
| Net Debt | $150M |