| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $31M | — | $70M | — | -56.1% |
| Op. Income | $5M | — | $47M | — | -88.5% |
| Gross Margin | 46.1% | — | 77.3% | — | -31.2pp |
| Net Margin | 22.6% | — | 50.5% | — | -27.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.31 | — | $1.51 | — | -79.5% |
| Free Cash Flow | -$457.8K | — | $30M | — | -101.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $31M |
| Cost of Revenue | $17M |
| GROSS PROFIT | $14M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $25M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $80.4K |
| Other Income/Expenses | $5M |
| INCOME BEFORE TAX | $10M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $8M |
| EBIT | $10M |
| EBITDA | $18M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $31M |
| Cost of Revenue | $17M |
| GROSS PROFIT | $14M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $25M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $80.4K |
| Other Income/Expenses | $5M |
| INCOME BEFORE TAX | $10M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $8M |
| EBIT | $10M |
| EBITDA | $18M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $7M |
| Depreciation & Amortization | $8M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $936.5K |
| Other Non-Cash Items | $225.4K |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | $18M |
| Capital Expenditure | -$19M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$45M |
| Sales/Maturities of Investments | $27M |
| Other Investing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$38M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$6M |
| Common Dividends Paid | -$6M |
| Other Financing Activities | -$77.1K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$12M |
| FREE CASH FLOW | -$457.8K |
| Net Change in Cash | -$32M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $13M |
| Short-Term Investments | $19M |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $41M |
| PP&E (Net) | $81M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $83M |
| TOTAL ASSETS | $124M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $755.1K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $8M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $12M |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $16M |
| TOTAL LIABILITIES | $23M |
| Common Stock | $118M |
| Additional Paid-In Capital | $11M |
| Retained Earnings | -$38M |
| Treasury Stock | -$360.3K |
| Accum. Other Comp. Income | $10M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $101M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $101M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $124M |
| Total Debt | $563.4K |
| Net Debt | -$13M |