| Metric | FY 2012 | Prior Q | FY 2011 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $661M | — | $480M | — | 37.6% |
| Op. Income | $114M | — | $76M | — | 49.7% |
| Gross Margin | 53.2% | — | 54.4% | — | -1.2pp |
| Net Margin | 8.9% | — | 7.7% | — | 1.2pp |
| EPS (Diluted) | $1.78 | — | $1.12 | — | 58.9% |
| Free Cash Flow | $358M | — | $243M | — | 47.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $661M |
| Cost of Revenue | $309M |
| GROSS PROFIT | $351M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $109M |
| General & Administrative | $73M |
| SG&A Expenses | $182M |
| Other Expenses | $56M |
| Operating Expenses | $237M |
| Cost & Expenses | $547M |
| OPERATING INCOME | $114M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $21M |
| Other Income/Expenses | -$21M |
| INCOME BEFORE TAX | $93M |
| Income Tax Expense | $34M |
| Net Income from Continuing Ops | $59M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $59M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $59M |
| D&A | $13M |
| EBIT | $93M |
| EBITDA | $106M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $661M |
| Cost of Revenue | $309M |
| GROSS PROFIT | $351M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $109M |
| General & Administrative | $73M |
| SG&A Expenses | $182M |
| Other Expenses | $56M |
| Operating Expenses | $237M |
| Cost & Expenses | $547M |
| OPERATING INCOME | $114M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $21M |
| Other Income/Expenses | -$21M |
| INCOME BEFORE TAX | $93M |
| Income Tax Expense | $34M |
| Net Income from Continuing Ops | $59M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $59M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $59M |
| D&A | $13M |
| EBIT | $93M |
| EBITDA | $106M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $59M |
| Depreciation & Amortization | $13M |
| Stock-Based Compensation | $146.0K |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | $309M |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | $376M |
| Capital Expenditure | -$18M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$1M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$347M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$366M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$9M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$9M |
| FREE CASH FLOW | $358M |
| Net Change in Cash | $3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $38M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $228M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $32M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $309M |
| PP&E (Net) | $42M |
| Goodwill | $256M |
| Intangible Assets | $168.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $304M |
| TOTAL ASSETS | $613M |
| Account Payables | $16M |
| Short-Term Debt | $428M |
| Deferred Revenue | $4M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $476M |
| Long-Term Debt | $428M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $40M |
| Other Non-Current Liabilities | -$428M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $40M |
| TOTAL LIABILITIES | $515M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $97M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $734.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $97M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $97M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $613M |
| Total Debt | $856M |
| Net Debt | $818M |