| Metric | FY 2011 | Prior Q | FY 2010 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $480M | — | $378M | — | 26.9% |
| Op. Income | $76M | — | $39M | — | 95.6% |
| Gross Margin | 54.4% | — | 52.3% | — | 2.1pp |
| Net Margin | 7.7% | — | 6.6% | — | 1.2pp |
| EPS (Diluted) | $1.12 | — | $0.75 | — | 49.3% |
| Free Cash Flow | $243M | — | $206M | — | 18.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $480M |
| Cost of Revenue | $219M |
| GROSS PROFIT | $261M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $73M |
| General & Administrative | $65M |
| SG&A Expenses | $139M |
| Other Expenses | $46M |
| Operating Expenses | $185M |
| Cost & Expenses | $404M |
| OPERATING INCOME | $76M |
| Interest Income | $480M |
| Interest Expense | $219M |
| Other Income/Expenses | -$18M |
| INCOME BEFORE TAX | $58M |
| Income Tax Expense | $21M |
| Net Income from Continuing Ops | $37M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $37M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $37M |
| D&A | $11M |
| EBIT | $59M |
| EBITDA | $70M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $480M |
| Cost of Revenue | $219M |
| GROSS PROFIT | $261M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $73M |
| General & Administrative | $65M |
| SG&A Expenses | $139M |
| Other Expenses | $46M |
| Operating Expenses | $185M |
| Cost & Expenses | $404M |
| OPERATING INCOME | $76M |
| Interest Income | $480M |
| Interest Expense | $219M |
| Other Income/Expenses | -$18M |
| INCOME BEFORE TAX | $58M |
| Income Tax Expense | $21M |
| Net Income from Continuing Ops | $37M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $37M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $37M |
| D&A | $11M |
| EBIT | $59M |
| EBITDA | $70M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $37M |
| Depreciation & Amortization | $11M |
| Stock-Based Compensation | $176.0K |
| Deferred Income Tax | $2M |
| Other Non-Cash Items | $219M |
| Change in Working Capital | -$12M |
| OPERATING CASH FLOW | $258M |
| Capital Expenditure | -$15M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$266M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$281M |
| Net Debt Issuance | $43M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $425.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $43M |
| FREE CASH FLOW | $243M |
| Net Change in Cash | $19M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $38M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $46M |
| PP&E (Net) | $37M |
| Goodwill | $256M |
| Intangible Assets | $228.0K |
| Long-Term Investments | $164M |
| Tax Assets | $24M |
| Other Non-Current Assets | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $489M |
| TOTAL ASSETS | $534M |
| Account Payables | $14M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $48M |
| Long-Term Debt | $411M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $34M |
| Other Non-Current Liabilities | $477.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $445M |
| TOTAL LIABILITIES | $493M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $677.0K |
| Retained Earnings | $42M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$753.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $42M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $42M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $534M |
| Total Debt | $411M |
| Net Debt | $373M |