| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $68.0K | $165.0K | $157.0K | -58.8% | -56.7% |
| Op. Income | -$4M | -$4M | -$2M | 7.1% | -64.0% |
| Gross Margin | 20.6% | -13.3% | 53.5% | 33.9pp | -32.9pp |
| Net Margin | -5564.7% | 2979.4% | -1462.4% | -8544.1pp | -4102.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.13 | $1.02 | $-0.10 | -112.7% | -30.0% |
| Free Cash Flow | -$5M | -$3M | -$2M | -69.3% | -107.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $68.0K |
| Cost of Revenue | $54.0K |
| GROSS PROFIT | $14.0K |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | -$12.0K |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | -$4M |
| Interest Income | $44.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $44.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$4M |
| Income Tax Expense | -$7.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$4M |
| D&A | $16.0K |
| EBIT | -$4M |
| EBITDA | -$4M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$4M |
| Depreciation & Amortization | $16.0K |
| Stock-Based Compensation | $964.0K |
| Deferred Income Tax | -$33.0K |
| Other Non-Cash Items | -$39.0K |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$5M |
| Capital Expenditure | -$23.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$23.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$5M |
| Net Change in Cash | -$5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $20M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $210.0K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $22M |
| PP&E (Net) | $375.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $250.0K |
| Other Non-Current Assets | $46.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $671.0K |
| TOTAL ASSETS | $22M |
| Account Payables | $199.0K |
| Short-Term Debt | $142.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $135.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $233.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $3M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $106M |
| Retained Earnings | -$86M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $41.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $20M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $20M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $22M |
| Total Debt | $240.0K |
| Net Debt | -$20M |