| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $571.0K | — | $365.0K | — | 56.4% |
| Op. Income | -$12M | — | -$11M | — | -9.4% |
| Gross Margin | 34.7% | — | 17.8% | — | 16.9pp |
| Net Margin | -2134.3% | — | -3072.9% | — | 938.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.47 | — | $-0.54 | — | 13.0% |
| Free Cash Flow | -$9M | — | -$11M | — | 14.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $571.0K |
| Cost of Revenue | $373.0K |
| GROSS PROFIT | $198.0K |
| R&D Expenses | $7M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | -$46.0K |
| Operating Expenses | $12M |
| Cost & Expenses | $13M |
| OPERATING INCOME | -$12M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $29.0K |
| Other Income/Expenses | -$29.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$12M |
| Income Tax Expense | -$59.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$12M |
| D&A | $53.0K |
| EBIT | -$12M |
| EBITDA | -$12M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$12M |
| Depreciation & Amortization | $53.0K |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | -$217.0K |
| Other Non-Cash Items | $18.0K |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$9M |
| Capital Expenditure | -$17.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$17.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $4M |
| NET CASH FROM FINANCING | $25M |
| FREE CASH FLOW | -$9M |
| Net Change in Cash | $16M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $25M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $183.0K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $254.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $25M |
| PP&E (Net) | $395.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $217.0K |
| Other Non-Current Assets | $46.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $658.0K |
| TOTAL ASSETS | $26M |
| Account Payables | $166.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $15.0K |
| Other Current Liabilities | $455.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $138.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $261.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $3M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $105M |
| Retained Earnings | -$82M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $41.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $23M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $23M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $26M |
| Total Debt | $302.0K |
| Net Debt | -$25M |