| Metric | FY 2009 | Prior Q | FY 2008 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $399M | — | $555M | — | -28.1% |
| Op. Income | -$49M | — | -$480M | — | 89.8% |
| Gross Margin | 34.6% | — | 38.1% | — | -3.6pp |
| Net Margin | -14.5% | — | -93.2% | — | 78.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.49 | — | $-4.59 | — | 89.3% |
| Free Cash Flow | -$9M | — | $37M | — | -124.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $399M |
| Cost of Revenue | $261M |
| GROSS PROFIT | $138M |
| R&D Expenses | $35M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $117M |
| Other Expenses | $35M |
| Operating Expenses | $187M |
| Cost & Expenses | $448M |
| OPERATING INCOME | -$49M |
| Interest Income | $225.0K |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | -$12M |
| INCOME BEFORE TAX | -$61M |
| Income Tax Expense | -$3M |
| Net Income from Continuing Ops | -$58M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$58M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$58M |
| D&A | $50M |
| EBIT | -$50M |
| EBITDA | -$321.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$58M |
| Depreciation & Amortization | $50M |
| Stock-Based Compensation | $8M |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | $11M |
| Change in Working Capital | -$6M |
| OPERATING CASH FLOW | $4M |
| Capital Expenditure | -$13M |
| Acquisitions (Net) | $493.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$10M |
| Net Debt Issuance | -$95M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$41M |
| FREE CASH FLOW | -$9M |
| Net Change in Cash | -$46M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $69M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $91M |
| Inventory | $83M |
| Other Current Assets | $24M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $267M |
| PP&E (Net) | $135M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $78M |
| Long-Term Investments | $7M |
| Tax Assets | $10M |
| Other Non-Current Assets | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $237M |
| TOTAL ASSETS | $505M |
| Account Payables | $24M |
| Short-Term Debt | $19M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $14M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $74M |
| Long-Term Debt | $52M |
| Deferred Revenue NC | -$7M |
| Deferred Tax Liabilities | $7M |
| Other Non-Current Liabilities | $22M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $81M |
| TOTAL LIABILITIES | $155M |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $751M |
| Retained Earnings | -$434M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $28M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $350M |
| Minority Interest | $3M |
| TOTAL EQUITY | $353M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $505M |
| Total Debt | $72M |
| Net Debt | $3M |