| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $18M | $19M | $24M | -4.9% | -23.7% |
| Op. Income | -$35M | -$31M | -$30M | -12.4% | -16.2% |
| Gross Margin | 100.0% | 100.0% | 97.8% | 0.0pp | 2.2pp |
| Net Margin | -185.6% | -148.5% | -122.9% | -37.1pp | -62.7pp |
| EPS (Diluted) | $-1.58 | $-1.33 | $-1.39 | -18.8% | -13.7% |
| Free Cash Flow | -$26M | -$23M | -$39M | -12.2% | 33.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $18M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $18M |
| R&D Expenses | $36M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $17M |
| SG&A Expenses | $17M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $53M |
| Cost & Expenses | $53M |
| OPERATING INCOME | -$35M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $857.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$34M |
| Income Tax Expense | -$622.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$33M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$33M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$33M |
| D&A | $642.0K |
| EBIT | -$31M |
| EBITDA | -$30M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$33M |
| Depreciation & Amortization | $642.0K |
| Stock-Based Compensation | $8M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$25M |
| Capital Expenditure | -$787.0K |
| Acquisitions (Net) | $12M |
| Purchases of Investments | -$147M |
| Sales/Maturities of Investments | $135M |
| Other Investing Activities | -$12M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$13M |
| Net Debt Issuance | -$7M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$183.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$7M |
| FREE CASH FLOW | -$26M |
| Net Change in Cash | -$45M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $40M |
| Short-Term Investments | $297M |
| Net Receivables | $40M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $13M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $390M |
| PP&E (Net) | $33M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $38M |
| TOTAL ASSETS | $428M |
| Account Payables | $9M |
| Short-Term Debt | $41M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $62M |
| Long-Term Debt | $153M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $649.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $174M |
| TOTAL LIABILITIES | $237M |
| Common Stock | $212.0K |
| Additional Paid-In Capital | $433M |
| Retained Earnings | -$240M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$534.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $192M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $192M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $428M |
| Total Debt | $220M |
| Net Debt | $180M |