| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $79M | — | $86M | — | -8.1% |
| Op. Income | -$137M | — | -$124M | — | -10.8% |
| Gross Margin | 100.0% | — | 100.0% | — | 0.0pp |
| Net Margin | -169.0% | — | -141.3% | — | -27.6pp |
| EPS (Diluted) | $-6.38 | — | $-5.91 | — | -8.0% |
| Free Cash Flow | -$112M | — | -$87M | — | -29.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $79M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $79M |
| R&D Expenses | $164M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $53M |
| SG&A Expenses | $53M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $216M |
| Cost & Expenses | $216M |
| OPERATING INCOME | -$137M |
| Interest Income | $11M |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | $6M |
| INCOME BEFORE TAX | -$131M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | -$134M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$134M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$134M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$126M |
| EBITDA | -$123M |
| EPS | -$6 |
| EPS Diluted | -$6 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$134M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $28M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$8M |
| Change in Working Capital | $8M |
| OPERATING CASH FLOW | -$103M |
| Capital Expenditure | -$9M |
| Acquisitions (Net) | $45M |
| Purchases of Investments | -$373M |
| Sales/Maturities of Investments | $329M |
| Other Investing Activities | -$45M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$54M |
| Net Debt Issuance | $200M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM FINANCING | $198M |
| FREE CASH FLOW | -$112M |
| Net Change in Cash | $41M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $85M |
| Short-Term Investments | $285M |
| Net Receivables | $40M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $423M |
| PP&E (Net) | $35M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $4M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $803.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $39M |
| TOTAL ASSETS | $462M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $35M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $63M |
| Long-Term Debt | $161M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $8M |
| Other Non-Current Liabilities | $663.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $183M |
| TOTAL LIABILITIES | $246M |
| Common Stock | $211.0K |
| Additional Paid-In Capital | $425M |
| Retained Earnings | -$207M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $217M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $217M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $462M |
| Total Debt | $222M |
| Net Debt | $137M |