| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.1B | $1.0B | $941M | 4.4% | 15.0% |
| Op. Income | $89M | $86M | $80M | 3.9% | 12.0% |
| Gross Margin | 15.4% | 15.7% | 15.9% | -0.3pp | -0.4pp |
| Net Margin | 7.3% | 6.9% | 6.8% | 0.4pp | 0.5pp |
| EPS (Diluted) | $1.34 | $1.22 | $1.11 | 9.8% | 20.7% |
| Free Cash Flow | $89M | $42M | $98M | 113.3% | -8.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.1B |
| Cost of Revenue | $915M |
| GROSS PROFIT | $167M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $56M |
| SG&A Expenses | $56M |
| Other Expenses | $21M |
| Operating Expenses | $78M |
| Cost & Expenses | $992M |
| OPERATING INCOME | $89M |
| Interest Income | $8M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $9M |
| INCOME BEFORE TAX | $99M |
| Income Tax Expense | $20M |
| Net Income from Continuing Ops | $79M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $78M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $78M |
| D&A | $21M |
| EBIT | $101M |
| EBITDA | $122M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.1B |
| Cost of Revenue | $915M |
| GROSS PROFIT | $167M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $56M |
| SG&A Expenses | $56M |
| Other Expenses | $21M |
| Operating Expenses | $78M |
| Cost & Expenses | $992M |
| OPERATING INCOME | $89M |
| Interest Income | $8M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $9M |
| INCOME BEFORE TAX | $99M |
| Income Tax Expense | $20M |
| Net Income from Continuing Ops | $79M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $78M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $78M |
| D&A | $21M |
| EBIT | $101M |
| EBITDA | $122M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $79M |
| Depreciation & Amortization | $21M |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | $1M |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | $23M |
| OPERATING CASH FLOW | $134M |
| Capital Expenditure | -$45M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$17M |
| Sales/Maturities of Investments | $3M |
| Other Investing Activities | -$20M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$79M |
| Net Debt Issuance | -$992.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$3M |
| Other Financing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$850.0K |
| FREE CASH FLOW | $89M |
| Net Change in Cash | $55M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $532M |
| Short-Term Investments | $39M |
| Net Receivables | $554M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $46M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.2B |
| PP&E (Net) | $3.1B |
| Goodwill | $77M |
| Intangible Assets | $7M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $65M |
| Other Non-Current Assets | $161M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.4B |
| TOTAL ASSETS | $4.6B |
| Account Payables | $90M |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $10M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $769M |
| Long-Term Debt | $143M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $189M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2.1B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.9B |
| Common Stock | $61.0K |
| Additional Paid-In Capital | $514M |
| Retained Earnings | $1.4B |
| Treasury Stock | -$118M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.7B |
| Minority Interest | $4M |
| TOTAL EQUITY | $1.8B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.6B |
| Total Debt | $2.0B |
| Net Debt | $1.5B |