| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.0B | $1.0B | $921M | 2.6% | 12.5% |
| Op. Income | $86M | $82M | $78M | 4.6% | 10.4% |
| Gross Margin | 15.7% | 15.7% | 16.2% | -0.0pp | -0.5pp |
| Net Margin | 6.9% | 6.8% | 6.9% | 0.0pp | -0.1pp |
| EPS (Diluted) | $1.22 | $1.19 | $1.12 | 2.5% | 8.9% |
| Free Cash Flow | $42M | $6M | $95M | 610.5% | -56.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.0B |
| Cost of Revenue | $874M |
| GROSS PROFIT | $163M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $56M |
| SG&A Expenses | $56M |
| Other Expenses | $20M |
| Operating Expenses | $77M |
| Cost & Expenses | $950M |
| OPERATING INCOME | $86M |
| Interest Income | $7M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $6M |
| INCOME BEFORE TAX | $92M |
| Income Tax Expense | $21M |
| Net Income from Continuing Ops | $71M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $71M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $71M |
| D&A | $20M |
| EBIT | $94M |
| EBITDA | $115M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.0B |
| Cost of Revenue | $874M |
| GROSS PROFIT | $163M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $56M |
| SG&A Expenses | $56M |
| Other Expenses | $20M |
| Operating Expenses | $77M |
| Cost & Expenses | $950M |
| OPERATING INCOME | $86M |
| Interest Income | $7M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $6M |
| INCOME BEFORE TAX | $92M |
| Income Tax Expense | $21M |
| Net Income from Continuing Ops | $71M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $71M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $71M |
| D&A | $20M |
| EBIT | $94M |
| EBITDA | $115M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $71M |
| Depreciation & Amortization | $20M |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | -$86.0K |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | -$21M |
| OPERATING CASH FLOW | $77M |
| Capital Expenditure | -$35M |
| Acquisitions (Net) | -$63M |
| Purchases of Investments | -$23M |
| Sales/Maturities of Investments | $9M |
| Other Investing Activities | $2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$110M |
| Net Debt Issuance | -$983.0K |
| Common Stock Repurchased | -$1M |
| Common Dividends Paid | -$3M |
| Other Financing Activities | $4M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | $42M |
| Net Change in Cash | -$35M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $477M |
| Short-Term Investments | $24M |
| Net Receivables | $547M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $48M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.1B |
| PP&E (Net) | $3.0B |
| Goodwill | $77M |
| Intangible Assets | $7M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $67M |
| Other Non-Current Assets | $151M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.3B |
| TOTAL ASSETS | $4.4B |
| Account Payables | $89M |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $7M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $731M |
| Long-Term Debt | $144M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $180M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2.0B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.8B |
| Common Stock | $61.0K |
| Additional Paid-In Capital | $499M |
| Retained Earnings | $1.3B |
| Treasury Stock | -$118M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.7B |
| Minority Interest | $6M |
| TOTAL EQUITY | $1.7B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.4B |
| Total Debt | $2.0B |
| Net Debt | $1.5B |