| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $941M | $921M | $770M | 2.1% | 22.2% |
| Op. Income | $80M | $78M | $74M | 2.5% | 7.4% |
| Gross Margin | 15.9% | 16.2% | 16.8% | -0.3pp | -0.9pp |
| Net Margin | 6.8% | 6.9% | 7.3% | -0.2pp | -0.5pp |
| EPS (Diluted) | $1.11 | $1.12 | $0.99 | -0.9% | 12.1% |
| Free Cash Flow | $98M | $95M | $70M | 2.9% | 39.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $941M |
| Cost of Revenue | $791M |
| GROSS PROFIT | $149M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $51M |
| SG&A Expenses | $51M |
| Other Expenses | $18M |
| Operating Expenses | $70M |
| Cost & Expenses | $861M |
| OPERATING INCOME | $80M |
| Interest Income | $5M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $82M |
| Income Tax Expense | $18M |
| Net Income from Continuing Ops | $64M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $64M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $64M |
| D&A | $18M |
| EBIT | $84M |
| EBITDA | $103M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $941M |
| Cost of Revenue | $791M |
| GROSS PROFIT | $149M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $51M |
| SG&A Expenses | $51M |
| Other Expenses | $18M |
| Operating Expenses | $70M |
| Cost & Expenses | $861M |
| OPERATING INCOME | $80M |
| Interest Income | $5M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $82M |
| Income Tax Expense | $18M |
| Net Income from Continuing Ops | $64M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $64M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $64M |
| D&A | $18M |
| EBIT | $84M |
| EBITDA | $103M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $64M |
| Depreciation & Amortization | $18M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | -$372.0K |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $32M |
| OPERATING CASH FLOW | $123M |
| Capital Expenditure | -$26M |
| Acquisitions (Net) | -$53M |
| Purchases of Investments | -$2M |
| Sales/Maturities of Investments | $4M |
| Other Investing Activities | $2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$75M |
| Net Debt Issuance | -$959.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$3M |
| Other Financing Activities | -$57.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$100.0K |
| FREE CASH FLOW | $98M |
| Net Change in Cash | $48M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $468M |
| Short-Term Investments | $16M |
| Net Receivables | $472M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $38M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $994M |
| PP&E (Net) | $2.8B |
| Goodwill | $77M |
| Intangible Assets | $6M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $40M |
| Other Non-Current Assets | $123M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.1B |
| TOTAL ASSETS | $4.1B |
| Account Payables | $77M |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $6M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $672M |
| Long-Term Debt | $146M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $140M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.9B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.6B |
| Common Stock | $60.0K |
| Additional Paid-In Capital | $452M |
| Retained Earnings | $1.1B |
| Treasury Stock | -$117M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.5B |
| Minority Interest | $6M |
| TOTAL EQUITY | $1.5B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.1B |
| Total Debt | $1.9B |
| Net Debt | $1.4B |