| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $921M | $887M | $732M | 3.9% | 25.8% |
| Op. Income | $78M | $75M | $78M | 4.0% | -0.5% |
| Gross Margin | 16.2% | 16.2% | 18.0% | -0.1pp | -1.8pp |
| Net Margin | 6.9% | 6.7% | 7.9% | 0.2pp | -0.9pp |
| EPS (Diluted) | $1.12 | $1.05 | $1.01 | 6.7% | 10.9% |
| Free Cash Flow | $95M | $22M | $63M | 336.9% | 51.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $921M |
| Cost of Revenue | $772M |
| GROSS PROFIT | $149M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $53M |
| SG&A Expenses | $53M |
| Other Expenses | $18M |
| Operating Expenses | $71M |
| Cost & Expenses | $843M |
| OPERATING INCOME | $78M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $81M |
| Income Tax Expense | $17M |
| Net Income from Continuing Ops | $64M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $64M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $64M |
| D&A | $18M |
| EBIT | $83M |
| EBITDA | $101M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $921M |
| Cost of Revenue | $772M |
| GROSS PROFIT | $149M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $53M |
| SG&A Expenses | $53M |
| Other Expenses | $18M |
| Operating Expenses | $71M |
| Cost & Expenses | $843M |
| OPERATING INCOME | $78M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $81M |
| Income Tax Expense | $17M |
| Net Income from Continuing Ops | $64M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $64M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $64M |
| D&A | $18M |
| EBIT | $83M |
| EBITDA | $101M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $64M |
| Depreciation & Amortization | $18M |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | $301.0K |
| Other Non-Cash Items | -$332.0K |
| Change in Working Capital | $29M |
| OPERATING CASH FLOW | $120M |
| Capital Expenditure | -$25M |
| Acquisitions (Net) | -$499.0K |
| Purchases of Investments | -$9M |
| Sales/Maturities of Investments | $7M |
| Other Investing Activities | $585.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$26M |
| Net Debt Issuance | -$951.0K |
| Common Stock Repurchased | -$2M |
| Common Dividends Paid | -$3M |
| Other Financing Activities | $6M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$269.0K |
| FREE CASH FLOW | $95M |
| Net Change in Cash | $93M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $420M |
| Short-Term Investments | $20M |
| Net Receivables | $446M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $42M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $928M |
| PP&E (Net) | $2.8B |
| Goodwill | $77M |
| Intangible Assets | $6M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $40M |
| Other Non-Current Assets | $121M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.0B |
| TOTAL ASSETS | $4.0B |
| Account Payables | $78M |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $5M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $619M |
| Long-Term Debt | $147M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $135M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.9B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.6B |
| Common Stock | $60.0K |
| Additional Paid-In Capital | $441M |
| Retained Earnings | $1.1B |
| Treasury Stock | -$117M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.4B |
| Minority Interest | $6M |
| TOTAL EQUITY | $1.4B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.0B |
| Total Debt | $1.9B |
| Net Debt | $1.5B |