| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $725M | $635M | $413M | 14.2% | 75.6% |
| Op. Income | $157M | $135M | $58M | 15.9% | 172.1% |
| Gross Margin | 42.9% | 42.2% | 39.6% | 0.7pp | 3.3pp |
| Net Margin | 21.2% | 18.1% | 12.7% | 3.1pp | 8.5pp |
| EPS (Diluted) | $1.06 | $0.79 | $0.37 | 34.2% | 186.5% |
| Free Cash Flow | $237M | $179M | $84M | 32.5% | 182.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $725M |
| Cost of Revenue | $414M |
| GROSS PROFIT | $311M |
| R&D Expenses | $50M |
| Selling & Marketing | $65M |
| General & Administrative | $37M |
| SG&A Expenses | $102M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $154M |
| Cost & Expenses | $568M |
| OPERATING INCOME | $157M |
| Interest Income | $9M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $11M |
| INCOME BEFORE TAX | $168M |
| Income Tax Expense | $14M |
| Net Income from Continuing Ops | $154M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $154M |
| Net Income Deductions | -$663.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $154M |
| D&A | $16M |
| EBIT | $170M |
| EBITDA | $186M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $725M |
| Cost of Revenue | $414M |
| GROSS PROFIT | $311M |
| R&D Expenses | $50M |
| Selling & Marketing | $65M |
| General & Administrative | $37M |
| SG&A Expenses | $102M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $154M |
| Cost & Expenses | $568M |
| OPERATING INCOME | $157M |
| Interest Income | $9M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $11M |
| INCOME BEFORE TAX | $168M |
| Income Tax Expense | $14M |
| Net Income from Continuing Ops | $154M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $154M |
| Net Income Deductions | -$663.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $154M |
| D&A | $16M |
| EBIT | $170M |
| EBITDA | $186M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $154M |
| Depreciation & Amortization | $16M |
| Stock-Based Compensation | $64M |
| Deferred Income Tax | -$12M |
| Other Non-Cash Items | -$3M |
| Change in Working Capital | $35M |
| OPERATING CASH FLOW | $254M |
| Capital Expenditure | -$16M |
| Acquisitions (Net) | -$34M |
| Purchases of Investments | -$350M |
| Sales/Maturities of Investments | $283M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$118M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$8M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$3M |
| FREE CASH FLOW | $237M |
| Net Change in Cash | $136M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $473M |
| Short-Term Investments | $1.1B |
| Net Receivables | $441M |
| Inventory | $150M |
| Other Current Assets | $61M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.3B |
| PP&E (Net) | $133M |
| Goodwill | $214M |
| Intangible Assets | $100M |
| Long-Term Investments | $158M |
| Tax Assets | $205M |
| Other Non-Current Assets | $12M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $820M |
| TOTAL ASSETS | $3.1B |
| Account Payables | $125M |
| Short-Term Debt | $91M |
| Deferred Revenue | $91M |
| Other Current Liabilities | $292M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $638M |
| Long-Term Debt | $1.2B |
| Deferred Revenue NC | $282M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $139M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.6B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.3B |
| Common Stock | $1.0K |
| Additional Paid-In Capital | $819M |
| Retained Earnings | $17M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$11M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $826M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $826M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.1B |
| Total Debt | $1.3B |
| Net Debt | $817M |