| Metric | Q3 2022 | Q2 2022 | Q3 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $635M | $530M | $352M | 19.7% | 80.6% |
| Op. Income | $135M | $94M | $37M | 44.0% | 262.6% |
| Gross Margin | 42.2% | 41.3% | 39.9% | 0.9pp | 2.3pp |
| Net Margin | 18.1% | 14.5% | 6.2% | 3.6pp | 11.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.79 | $0.54 | $0.15 | 46.3% | 426.7% |
| Free Cash Flow | $179M | $192M | $101M | -6.7% | 77.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $635M |
| Cost of Revenue | $367M |
| GROSS PROFIT | $268M |
| R&D Expenses | $44M |
| Selling & Marketing | $55M |
| General & Administrative | $32M |
| SG&A Expenses | $88M |
| Other Expenses | $594.0K |
| Operating Expenses | $132M |
| Cost & Expenses | $499M |
| OPERATING INCOME | $135M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | $134M |
| Income Tax Expense | $19M |
| Net Income from Continuing Ops | $115M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $115M |
| Net Income Deductions | -$2M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $116M |
| D&A | $15M |
| EBIT | $137M |
| EBITDA | $151M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $635M |
| Cost of Revenue | $367M |
| GROSS PROFIT | $268M |
| R&D Expenses | $44M |
| Selling & Marketing | $55M |
| General & Administrative | $32M |
| SG&A Expenses | $88M |
| Other Expenses | $594.0K |
| Operating Expenses | $132M |
| Cost & Expenses | $499M |
| OPERATING INCOME | $135M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | $134M |
| Income Tax Expense | $19M |
| Net Income from Continuing Ops | $115M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $115M |
| Net Income Deductions | -$2M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $116M |
| D&A | $15M |
| EBIT | $137M |
| EBITDA | $151M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $115M |
| Depreciation & Amortization | $12M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $115.0K |
| Other Non-Cash Items | $56M |
| Change in Working Capital | $5M |
| OPERATING CASH FLOW | $188M |
| Capital Expenditure | -$9M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$513M |
| Sales/Maturities of Investments | $184M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$338M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4M |
| FREE CASH FLOW | $179M |
| Net Change in Cash | -$158M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $338M |
| Short-Term Investments | $1.1B |
| Net Receivables | $368M |
| Inventory | $146M |
| Other Current Assets | $29M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.0B |
| PP&E (Net) | $110M |
| Goodwill | $196M |
| Intangible Assets | $91M |
| Long-Term Investments | $129M |
| Tax Assets | $178M |
| Other Non-Current Assets | $11M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $715M |
| TOTAL ASSETS | $2.7B |
| Account Payables | $93M |
| Short-Term Debt | $90M |
| Deferred Revenue | $80M |
| Other Current Liabilities | $251M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $550M |
| Long-Term Debt | $1.2B |
| Deferred Revenue NC | $240M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $99M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.5B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.1B |
| Common Stock | $1.0K |
| Additional Paid-In Capital | $762M |
| Retained Earnings | -$136M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$16M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $610M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $610M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.7B |
| Total Debt | $1.3B |
| Net Debt | $955M |