| Metric | Q2 2021 | Q1 2021 | Q2 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $316M | $302M | $126M | 4.7% | 151.8% |
| Op. Income | $59M | $61M | $11M | -3.2% | 447.3% |
| Gross Margin | 40.4% | 40.7% | 38.5% | -0.3pp | 1.9pp |
| Net Margin | 12.5% | 10.5% | -37.7% | 1.9pp | 50.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.28 | $0.22 | $-0.38 | 27.3% | 173.7% |
| Free Cash Flow | $49M | $66M | $21M | -25.3% | 134.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $316M |
| Cost of Revenue | $188M |
| GROSS PROFIT | $128M |
| R&D Expenses | $23M |
| Selling & Marketing | $26M |
| General & Administrative | $20M |
| SG&A Expenses | $46M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $68M |
| Cost & Expenses | $257M |
| OPERATING INCOME | $59M |
| Interest Income | $98.0K |
| Interest Expense | $13M |
| Other Income/Expenses | -$13M |
| INCOME BEFORE TAX | $46M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $39M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $39M |
| Net Income Deductions | -$45.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $39M |
| D&A | $8M |
| EBIT | $59M |
| EBITDA | $66M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $316M |
| Cost of Revenue | $188M |
| GROSS PROFIT | $128M |
| R&D Expenses | $23M |
| Selling & Marketing | $26M |
| General & Administrative | $20M |
| SG&A Expenses | $46M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $68M |
| Cost & Expenses | $257M |
| OPERATING INCOME | $59M |
| Interest Income | $98.0K |
| Interest Expense | $13M |
| Other Income/Expenses | -$13M |
| INCOME BEFORE TAX | $46M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $39M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $39M |
| Net Income Deductions | -$45.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $39M |
| D&A | $8M |
| EBIT | $59M |
| EBITDA | $66M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $39M |
| Depreciation & Amortization | $8M |
| Stock-Based Compensation | $15M |
| Deferred Income Tax | $5M |
| Other Non-Cash Items | $12M |
| Change in Working Capital | -$13M |
| OPERATING CASH FLOW | $66M |
| Capital Expenditure | -$16M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$20M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$36M |
| Net Debt Issuance | -$1M |
| Common Stock Repurchased | -$200M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$8M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$206M |
| FREE CASH FLOW | $49M |
| Net Change in Cash | -$177M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1.3B |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $302M |
| Inventory | $38M |
| Other Current Assets | $14M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.7B |
| PP&E (Net) | $79M |
| Goodwill | $61M |
| Intangible Assets | $45M |
| Long-Term Investments | $64M |
| Tax Assets | $131M |
| Other Non-Current Assets | $55M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $435M |
| TOTAL ASSETS | $2.1B |
| Account Payables | $82M |
| Short-Term Debt | $90M |
| Deferred Revenue | $55M |
| Other Current Liabilities | $120M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $357M |
| Long-Term Debt | $929M |
| Deferred Revenue NC | $166M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $52M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.2B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.5B |
| Common Stock | $1.0K |
| Additional Paid-In Capital | $763M |
| Retained Earnings | -$180M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $584M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $584M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.1B |
| Total Debt | $1.0B |
| Net Debt | -$281M |