| Metric | Q1 2021 | Q4 2020 | Q1 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $302M | $265M | $206M | 13.9% | 46.8% |
| Op. Income | $61M | $79M | $45M | -22.4% | 37.3% |
| Gross Margin | 40.7% | 46.0% | 39.2% | -5.3pp | 1.5pp |
| Net Margin | 10.5% | 27.6% | 33.5% | -17.1pp | -23.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.22 | $0.50 | $0.50 | -56.0% | -56.0% |
| Free Cash Flow | $66M | $75M | $36M | -12.5% | 83.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $302M |
| Cost of Revenue | $179M |
| GROSS PROFIT | $123M |
| R&D Expenses | $22M |
| Selling & Marketing | $20M |
| General & Administrative | $20M |
| SG&A Expenses | $40M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $62M |
| Cost & Expenses | $240M |
| OPERATING INCOME | $61M |
| Interest Income | $73.0K |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | -$63M |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | -$33M |
| Net Income from Continuing Ops | $32M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $32M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $32M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $11M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $32M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $15M |
| Deferred Income Tax | -$35M |
| Other Non-Cash Items | $47M |
| Change in Working Capital | $13M |
| OPERATING CASH FLOW | $76M |
| Capital Expenditure | -$10M |
| Acquisitions (Net) | -$55M |
| Purchases of Investments | -$25M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$90M |
| Net Debt Issuance | $902M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$298M |
| NET CASH FROM FINANCING | $825M |
| FREE CASH FLOW | $66M |
| Net Change in Cash | $810M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1.5B |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $255M |
| Inventory | $35M |
| Other Current Assets | $12M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.8B |
| PP&E (Net) | $70M |
| Goodwill | $61M |
| Intangible Assets | $48M |
| Long-Term Investments | $57M |
| Tax Assets | $132M |
| Other Non-Current Assets | $34M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $403M |
| TOTAL ASSETS | $2.2B |
| Account Payables | $82M |
| Short-Term Debt | $89M |
| Deferred Revenue | $49M |
| Other Current Liabilities | $107M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $344M |
| Long-Term Debt | $918M |
| Deferred Revenue NC | $143M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $42M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.1B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.5B |
| Common Stock | $1.0K |
| Additional Paid-In Capital | $752M |
| Retained Earnings | -$19M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $640.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $733M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $733M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.2B |
| Total Debt | $1.0B |
| Net Debt | -$468M |