| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $441M | $413M | $302M | 6.9% | 46.2% |
| Op. Income | $62M | $58M | $61M | 7.2% | 0.7% |
| Gross Margin | 40.1% | 39.6% | 40.7% | 0.5pp | -0.6pp |
| Net Margin | 11.7% | 12.7% | 10.5% | -1.0pp | 1.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.36 | $0.37 | $0.22 | -2.7% | 63.6% |
| Free Cash Flow | $90M | $84M | $66M | 7.3% | 36.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $441M |
| Cost of Revenue | $264M |
| GROSS PROFIT | $177M |
| R&D Expenses | $36M |
| Selling & Marketing | $41M |
| General & Administrative | $38M |
| SG&A Expenses | $79M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $115M |
| Cost & Expenses | $379M |
| OPERATING INCOME | $62M |
| Interest Income | $460.0K |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | $57M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $52M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $52M |
| Net Income Deductions | -$2M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $53M |
| D&A | $14M |
| EBIT | $60M |
| EBITDA | $74M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $441M |
| Cost of Revenue | $264M |
| GROSS PROFIT | $177M |
| R&D Expenses | $36M |
| Selling & Marketing | $41M |
| General & Administrative | $38M |
| SG&A Expenses | $79M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $115M |
| Cost & Expenses | $379M |
| OPERATING INCOME | $62M |
| Interest Income | $460.0K |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | $57M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $52M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $52M |
| Net Income Deductions | -$2M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $53M |
| D&A | $14M |
| EBIT | $60M |
| EBITDA | $74M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $52M |
| Depreciation & Amortization | $16M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $3M |
| Other Non-Cash Items | $51M |
| Change in Working Capital | -$19M |
| OPERATING CASH FLOW | $102M |
| Capital Expenditure | -$12M |
| Acquisitions (Net) | -$25M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $77M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $40M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$9M |
| FREE CASH FLOW | $90M |
| Net Change in Cash | $133M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $252M |
| Short-Term Investments | $812M |
| Net Receivables | $358M |
| Inventory | $96M |
| Other Current Assets | $25M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.6B |
| PP&E (Net) | $105M |
| Goodwill | $196M |
| Intangible Assets | $103M |
| Long-Term Investments | $113M |
| Tax Assets | $180M |
| Other Non-Current Assets | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $704M |
| TOTAL ASSETS | $2.3B |
| Account Payables | $105M |
| Short-Term Debt | $91M |
| Deferred Revenue | $69M |
| Other Current Liabilities | $172M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $454M |
| Long-Term Debt | $1.2B |
| Deferred Revenue NC | $203M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $61M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.5B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.9B |
| Common Stock | $1.0K |
| Additional Paid-In Capital | $667M |
| Retained Earnings | -$328M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$7M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $331M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $331M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.3B |
| Total Debt | $1.3B |
| Net Debt | $1.1B |