| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.4B | — | $774M | — | 78.5% |
| Op. Income | $216M | — | $186M | — | 15.8% |
| Gross Margin | 40.1% | — | 44.7% | — | -4.6pp |
| Net Margin | 10.5% | — | 17.3% | — | -6.8pp |
| EPS (Diluted) | $1.02 | — | $0.95 | — | 7.4% |
| Free Cash Flow | $300M | — | $196M | — | 53.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.4B |
| Cost of Revenue | $828M |
| GROSS PROFIT | $554M |
| R&D Expenses | $106M |
| Selling & Marketing | $129M |
| General & Administrative | $104M |
| SG&A Expenses | $233M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $339M |
| Cost & Expenses | $1.2B |
| OPERATING INCOME | $216M |
| Interest Income | $695.0K |
| Interest Expense | $45M |
| Other Income/Expenses | -$95M |
| INCOME BEFORE TAX | $121M |
| Income Tax Expense | -$25M |
| Net Income from Continuing Ops | $145M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $145M |
| Net Income Deductions | -$177.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $146M |
| D&A | $31M |
| EBIT | $166M |
| EBITDA | $197M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.4B |
| Cost of Revenue | $828M |
| GROSS PROFIT | $554M |
| R&D Expenses | $106M |
| Selling & Marketing | $129M |
| General & Administrative | $104M |
| SG&A Expenses | $233M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $339M |
| Cost & Expenses | $1.2B |
| OPERATING INCOME | $216M |
| Interest Income | $695.0K |
| Interest Expense | $45M |
| Other Income/Expenses | -$95M |
| INCOME BEFORE TAX | $121M |
| Income Tax Expense | -$25M |
| Net Income from Continuing Ops | $145M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $145M |
| Net Income Deductions | -$177.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $146M |
| D&A | $31M |
| EBIT | $166M |
| EBITDA | $197M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $145M |
| Depreciation & Amortization | $31M |
| Stock-Based Compensation | $114M |
| Deferred Income Tax | -$31M |
| Other Non-Cash Items | $78M |
| Change in Working Capital | $15M |
| OPERATING CASH FLOW | $352M |
| Capital Expenditure | -$53M |
| Acquisitions (Net) | -$294M |
| Purchases of Investments | -$935M |
| Sales/Maturities of Investments | $62M |
| Other Investing Activities | -$250.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1.2B |
| Net Debt Issuance | $610M |
| Common Stock Repurchased | -$500M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$29M |
| NET CASH FROM FINANCING | $309M |
| FREE CASH FLOW | $300M |
| Net Change in Cash | -$560M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $119M |
| Short-Term Investments | $897M |
| Net Receivables | $334M |
| Inventory | $74M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.5B |
| PP&E (Net) | $97M |
| Goodwill | $181M |
| Intangible Assets | $98M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $122M |
| Other Non-Current Assets | $119M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $617M |
| TOTAL ASSETS | $2.1B |
| Account Payables | $114M |
| Short-Term Debt | $86M |
| Deferred Revenue | $63M |
| Other Current Liabilities | $19M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $440M |
| Long-Term Debt | $952M |
| Deferred Revenue NC | $187M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $59M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.2B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.6B |
| Common Stock | $1.0K |
| Additional Paid-In Capital | $838M |
| Retained Earnings | -$406M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $430M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $430M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.1B |
| Total Debt | $1.1B |
| Net Debt | $934M |