| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | $2M | $2M | -1.2% | 3.7% |
| Op. Income | -$107.0K | -$100.0K | $44.0K | -7.0% | -343.2% |
| Gross Margin | 47.2% | 48.1% | 50.0% | -0.9pp | -2.8pp |
| Net Margin | -0.2% | 0.5% | 5.4% | -0.7pp | -5.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.00 | $0.00 | $0.03 | -137.5% | -103.6% |
| Free Cash Flow | -$184.0K | $202.0K | $65.0K | -191.1% | -383.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $264.0K |
| Selling & Marketing | $353.0K |
| General & Administrative | $537.0K |
| SG&A Expenses | $890.0K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$107.0K |
| Interest Income | $109.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $109.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $2.0K |
| Income Tax Expense | $6.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$4.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$4.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$4.0K |
| D&A | $23.0K |
| EBIT | $2.0K |
| EBITDA | $25.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$4.0K |
| Depreciation & Amortization | $23.0K |
| Stock-Based Compensation | $38.0K |
| Deferred Income Tax | $6.0K |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | -$221.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$158.0K |
| Capital Expenditure | -$26.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$26.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$184.0K |
| Net Change in Cash | -$184.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $10M |
| Short-Term Investments | $56.0K |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $177.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $13M |
| PP&E (Net) | $930.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $330.0K |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1M |
| TOTAL ASSETS | $14M |
| Account Payables | $199.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $638.0K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $638.0K |
| Common Stock | $342.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2M |
| Retained Earnings | $11M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $14M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $14M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $14M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$10M |