| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | $2M | $2M | -3.1% | 9.7% |
| Op. Income | -$100.0K | $92.0K | -$138.0K | -208.7% | 27.5% |
| Gross Margin | 48.1% | 50.2% | 50.0% | -2.0pp | -1.8pp |
| Net Margin | 0.5% | 8.4% | -2.2% | -7.9pp | 2.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.00 | $0.06 | $-0.01 | -94.4% | 125.0% |
| Free Cash Flow | $202.0K | -$31.0K | -$149.0K | 751.6% | 235.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $262.0K |
| Selling & Marketing | $351.0K |
| General & Administrative | $567.0K |
| SG&A Expenses | $918.0K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$100.0K |
| Interest Income | $116.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $116.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $16.0K |
| Income Tax Expense | $5.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $11.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $11.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $11.0K |
| D&A | $24.0K |
| EBIT | -$100.0K |
| EBITDA | -$76.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $11.0K |
| Depreciation & Amortization | $24.0K |
| Stock-Based Compensation | $29.0K |
| Deferred Income Tax | $19.0K |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | $119.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $202.0K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $202.0K |
| Net Change in Cash | $202.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $10M |
| Short-Term Investments | $56.0K |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $218.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $13M |
| PP&E (Net) | $927.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $336.0K |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1M |
| TOTAL ASSETS | $15M |
| Account Payables | $189.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $744.0K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $744.0K |
| Common Stock | $342.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2M |
| Retained Earnings | $11M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $14M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $14M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $15M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$10M |