| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $216M | $216M | $122M | -0.4% | 76.1% |
| Op. Income | $40M | $61M | $15M | -33.7% | 161.3% |
| Gross Margin | 70.7% | 70.5% | 65.0% | 0.2pp | 5.7pp |
| Net Margin | 15.4% | 24.5% | 9.6% | -9.0pp | 5.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.58 | $0.93 | $0.21 | -37.6% | 176.2% |
| Free Cash Flow | $27M | $23M | $12M | 19.0% | 125.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $216M |
| Cost of Revenue | $63M |
| GROSS PROFIT | $152M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $112M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $112M |
| Cost & Expenses | $175M |
| OPERATING INCOME | $40M |
| Interest Income | $623.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$439.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $40M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $33M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| NET INCOME | $33M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $33M |
| D&A | $7M |
| EBIT | $40M |
| EBITDA | $47M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $216M |
| Cost of Revenue | $63M |
| GROSS PROFIT | $152M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $112M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $112M |
| Cost & Expenses | $175M |
| OPERATING INCOME | $40M |
| Interest Income | $623.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$439.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $40M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $33M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| NET INCOME | $33M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $33M |
| D&A | $7M |
| EBIT | $40M |
| EBITDA | $47M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $33M |
| Depreciation & Amortization | $7M |
| Stock-Based Compensation | $11M |
| Deferred Income Tax | -$954.0K |
| Other Non-Cash Items | $224.0K |
| Change in Working Capital | -$23M |
| OPERATING CASH FLOW | $28M |
| Capital Expenditure | -$849.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$849.0K |
| Net Debt Issuance | -$1M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$868.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | $27M |
| Net Change in Cash | $25M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $168M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $87M |
| Inventory | $147M |
| Other Current Assets | $34M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $435M |
| PP&E (Net) | $8M |
| Goodwill | $172M |
| Intangible Assets | $74M |
| Long-Term Investments | $1M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $57M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $311M |
| TOTAL ASSETS | $747M |
| Account Payables | $64M |
| Short-Term Debt | $9M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $67M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $152M |
| Long-Term Debt | $58M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $5M |
| Other Non-Current Liabilities | $942.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $78M |
| TOTAL LIABILITIES | $231M |
| Common Stock | $545.0K |
| Additional Paid-In Capital | $852M |
| Retained Earnings | -$336M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $516M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $516M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $747M |
| Total Debt | $82M |
| Net Debt | -$86M |