| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $216M | $187M | $123M | 15.5% | 76.5% |
| Op. Income | $61M | $8M | $21M | 653.7% | 182.9% |
| Gross Margin | 70.5% | 68.9% | 67.7% | 1.6pp | 2.8pp |
| Net Margin | 24.5% | 8.7% | 11.8% | 15.8pp | 12.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.93 | $0.29 | $0.27 | 220.7% | 244.4% |
| Free Cash Flow | $23M | $33M | $30M | -30.7% | -25.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $216M |
| Cost of Revenue | $64M |
| GROSS PROFIT | $153M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $92M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $92M |
| Cost & Expenses | $156M |
| OPERATING INCOME | $61M |
| Interest Income | $341.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$980.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $60M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $53M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| NET INCOME | $53M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $53M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $61M |
| EBITDA | $66M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $216M |
| Cost of Revenue | $64M |
| GROSS PROFIT | $153M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $92M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $92M |
| Cost & Expenses | $156M |
| OPERATING INCOME | $61M |
| Interest Income | $341.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$980.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $60M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $53M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| NET INCOME | $53M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $53M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $61M |
| EBITDA | $66M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $53M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | $2M |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$46M |
| OPERATING CASH FLOW | $23M |
| Capital Expenditure | -$616.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$616.0K |
| Net Debt Issuance | -$1M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$202.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$967.0K |
| FREE CASH FLOW | $23M |
| Net Change in Cash | $22M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $143M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $91M |
| Inventory | $98M |
| Other Current Assets | $39M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $370M |
| PP&E (Net) | $8M |
| Goodwill | $172M |
| Intangible Assets | $76M |
| Long-Term Investments | $1M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $31M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $287M |
| TOTAL ASSETS | $658M |
| Account Payables | $53M |
| Short-Term Debt | $10M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $38M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $110M |
| Long-Term Debt | $60M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $6M |
| Other Non-Current Liabilities | $870.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $76M |
| TOTAL LIABILITIES | $186M |
| Common Stock | $543.0K |
| Additional Paid-In Capital | $840M |
| Retained Earnings | -$369M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $472M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $472M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $658M |
| Total Debt | $80M |
| Net Debt | -$63M |