| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $97M | $93M | $65M | 4.7% | 50.4% |
| Op. Income | $11M | -$2M | $3M | 698.0% | 271.3% |
| Gross Margin | 63.8% | 63.2% | 67.2% | 0.6pp | -3.4pp |
| Net Margin | 8.5% | -0.0% | 2.3% | 8.6pp | 6.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.15 | $-0.00 | $0.03 | 30100.0% | 400.0% |
| Free Cash Flow | $5M | $25M | $11M | -79.4% | -51.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $97M |
| Cost of Revenue | $35M |
| GROSS PROFIT | $62M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $51M |
| Other Expenses | -$14.0K |
| Operating Expenses | $51M |
| Cost & Expenses | $86M |
| OPERATING INCOME | $11M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $745.0K |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | $10M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| NET INCOME | $8M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $8M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $11M |
| EBITDA | $17M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $97M |
| Cost of Revenue | $35M |
| GROSS PROFIT | $62M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $51M |
| Other Expenses | -$14.0K |
| Operating Expenses | $51M |
| Cost & Expenses | $86M |
| OPERATING INCOME | $11M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $745.0K |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | $10M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| NET INCOME | $8M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $8M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $11M |
| EBITDA | $17M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $8M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $4M |
| Other Non-Cash Items | $661.0K |
| Change in Working Capital | -$16M |
| OPERATING CASH FLOW | $7M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $51M |
| NET CASH FROM FINANCING | $478.0K |
| FREE CASH FLOW | $5M |
| Net Change in Cash | $6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $63M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $43M |
| Inventory | $55M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $183M |
| PP&E (Net) | $16M |
| Goodwill | $172M |
| Intangible Assets | $92M |
| Long-Term Investments | $3M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $33M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $316M |
| TOTAL ASSETS | $498M |
| Account Payables | $17M |
| Short-Term Debt | $36M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $26M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $83M |
| Long-Term Debt | $95M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $18M |
| Other Non-Current Liabilities | $736.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $133M |
| TOTAL LIABILITIES | $216M |
| Common Stock | $508.0K |
| Additional Paid-In Capital | $779M |
| Retained Earnings | -$497M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $283M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $283M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $498M |
| Total Debt | $151M |
| Net Debt | $87M |