| Metric | Q3 2022 | Q2 2022 | Q3 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | $2M | $2M | 27.5% | 39.4% |
| Op. Income | $482.3K | -$372.8K | $291.7K | 229.4% | 65.3% |
| Gross Margin | 46.8% | 39.6% | 52.4% | 7.2pp | -5.5pp |
| Net Margin | -112.4% | -113.0% | -44.0% | 0.6pp | -68.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.26 | $-0.30 | $-0.12 | 13.3% | -116.7% |
| Free Cash Flow | -$3M | $0 | $0 | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $750.3K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $750.3K |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | $482.3K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $279.4K |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$325.6K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$47.9K |
| Other Non-Cash Items | $584.9K |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $7M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $996.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $8M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$13.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $100.0K |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | $5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $11M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $8M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $21M |
| PP&E (Net) | $102M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $34M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $29M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $166M |
| TOTAL ASSETS | $187M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $48M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $55M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $10M |
| Other Non-Current Liabilities | $43.7K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $10M |
| TOTAL LIABILITIES | $65M |
| Common Stock | $134M |
| Additional Paid-In Capital | $3M |
| Retained Earnings | -$14M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$549.1K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $122M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $122M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $187M |
| Total Debt | $48M |
| Net Debt | $37M |