| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | $2M | $1M | -7.1% | 68.0% |
| Op. Income | -$372.8K | -$176.1K | -$186.3K | -111.7% | -100.1% |
| Gross Margin | 39.6% | 46.9% | 63.2% | -7.3pp | -23.6pp |
| Net Margin | -113.0% | -55.0% | -95.3% | -58.0pp | -17.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.30 | $-0.18 | $-0.17 | -66.7% | -76.5% |
| Free Cash Flow | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $817.0K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$372.8K |
| Interest Income | $4.0K |
| Interest Expense | $776.3K |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $265.7K |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$42.6K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$55.4K |
| Other Non-Cash Items | $93.1K |
| Change in Working Capital | $360.9K |
| OPERATING CASH FLOW | -$686.2K |
| Capital Expenditure | $686.2K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$11M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$11M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $44.1K |
| FREE CASH FLOW | $0 |
| Net Change in Cash | -$12M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $6M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $84.1K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $8M |
| PP&E (Net) | $77M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $77M |
| TOTAL ASSETS | $85M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $25M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $27M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $72.1K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $72.1K |
| TOTAL LIABILITIES | $27M |
| Common Stock | $68M |
| Additional Paid-In Capital | $2M |
| Retained Earnings | -$11M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $60.1K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $58M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $58M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $85M |
| Total Debt | $25M |
| Net Debt | $19M |