| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $315M | $58M | $248M | 439.6% | 27.3% |
| Op. Income | $113M | -$43M | $59M | 360.7% | 89.7% |
| Gross Margin | 100.0% | 100.0% | 99.6% | 0.0pp | 0.4pp |
| Net Margin | 30.9% | -72.7% | 21.1% | 103.6pp | 9.9pp |
| EPS (Diluted) | $2.81 | $-1.83 | $1.27 | 253.6% | 121.3% |
| Free Cash Flow | -$31M | -$33M | -$35M | 7.4% | 12.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $315M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $315M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $96M |
| General & Administrative | $27M |
| SG&A Expenses | $123M |
| Other Expenses | $79M |
| Operating Expenses | $203M |
| Cost & Expenses | $203M |
| OPERATING INCOME | $113M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $110M |
| Income Tax Expense | $13M |
| Net Income from Continuing Ops | $97M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $97M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $86M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $113M |
| EBITDA | $117M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $315M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $315M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $96M |
| General & Administrative | $27M |
| SG&A Expenses | $123M |
| Other Expenses | $79M |
| Operating Expenses | $203M |
| Cost & Expenses | $203M |
| OPERATING INCOME | $113M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $110M |
| Income Tax Expense | $13M |
| Net Income from Continuing Ops | $97M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $97M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $86M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $113M |
| EBITDA | $117M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $97M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | $14M |
| Other Non-Cash Items | $538.0K |
| Change in Working Capital | -$148M |
| OPERATING CASH FLOW | -$28M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$11M |
| Sales/Maturities of Investments | $22M |
| Other Investing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM INVESTING | $8M |
| Net Debt Issuance | $4.0K |
| Common Stock Repurchased | -$1M |
| Common Dividends Paid | -$3M |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$5M |
| FREE CASH FLOW | -$31M |
| Net Change in Cash | -$25M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $39M |
| Short-Term Investments | $43M |
| Net Receivables | $259M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $354M |
| PP&E (Net) | $17M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $784M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $801M |
| TOTAL ASSETS | $1.2B |
| Account Payables | $23M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $48M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $96M |
| Long-Term Debt | $68M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $39M |
| Other Non-Current Liabilities | $343M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $471M |
| TOTAL LIABILITIES | $567M |
| Common Stock | $43.0K |
| Additional Paid-In Capital | $773M |
| Retained Earnings | $15M |
| Treasury Stock | -$200M |
| Accum. Other Comp. Income | -$234.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $588M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $588M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.2B |
| Total Debt | $97M |
| Net Debt | $58M |