| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1M | $345.0K | $769.0K | 239.7% | 52.4% |
| Op. Income | -$5M | -$5M | -$6M | 3.0% | 17.3% |
| Gross Margin | 19.3% | 3.2% | -217.0% | 16.1pp | 236.3pp |
| Net Margin | -434.5% | -12366.7% | -794.7% | 11932.2pp | 360.2pp |
| EPS (Diluted) | $-1.39 | $-11.89 | $-144.98 | 88.3% | 99.0% |
| Free Cash Flow | -$4M | -$6M | -$3M | 23.2% | -40.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1M |
| Cost of Revenue | $946.0K |
| GROSS PROFIT | $226.0K |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $983.0K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $6M |
| OPERATING INCOME | -$5M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | -$9.0K |
| Other Income/Expenses | $151.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$5M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$7M |
| D&A | $11.0K |
| EBIT | -$5M |
| EBITDA | -$5M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$5M |
| Depreciation & Amortization | $11.0K |
| Stock-Based Compensation | $546.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$6.0K |
| Change in Working Capital | $310.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$4M |
| Capital Expenditure | -$8.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$173.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$181.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$4M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $177.0K |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $7M |
| PP&E (Net) | $618.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $323.0K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $19.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $960.0K |
| TOTAL ASSETS | $8M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $101.0K |
| Deferred Revenue | $233.0K |
| Other Current Liabilities | $542.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $19.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $599.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $4M |
| Common Stock | $1.0K |
| Additional Paid-In Capital | $296M |
| Retained Earnings | -$292M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $4M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $4M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $8M |
| Total Debt | $681.0K |
| Net Debt | -$3M |