| Metric | FY 2014 | Prior Q | FY 2013 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | — | $5M | — | -12.3% |
| Op. Income | -$496.4K | — | -$810.8K | — | 38.8% |
| Gross Margin | 45.6% | — | 44.8% | — | 0.8pp |
| Net Margin | -16.5% | — | -21.5% | — | 5.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.73 | — | $-1.18 | — | 38.1% |
| Free Cash Flow | -$132.8K | — | $60.4K | — | -319.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | -$496.4K |
| Interest Income | $57 |
| Interest Expense | $180.0K |
| Other Income/Expenses | -$163.9K |
| INCOME BEFORE TAX | -$660.2K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$660.2K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$660.2K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$746.5K |
| D&A | $669.4K |
| EBIT | -$480.2K |
| EBITDA | $189.1K |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$660.2K |
| Depreciation & Amortization | $669.4K |
| Stock-Based Compensation | $139.3K |
| Deferred Income Tax | -$1.9K |
| Other Non-Cash Items | $65.9K |
| Change in Working Capital | -$345.2K |
| OPERATING CASH FLOW | -$132.8K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $124.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$86.2K |
| Other Financing Activities | $117.8K |
| NET CASH FROM FINANCING | $155.6K |
| FREE CASH FLOW | -$132.8K |
| Net Change in Cash | $22.8K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $110.4K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $114.6K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $118.8K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $343.8K |
| PP&E (Net) | $701.4K |
| Goodwill | $2M |
| Intangible Assets | $449.3K |
| Long-Term Investments | $15.7K |
| Tax Assets | $76.1K |
| Other Non-Current Assets | $5.6K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $4M |
| Account Payables | $741.4K |
| Short-Term Debt | $800.3K |
| Deferred Revenue | $470.3K |
| Other Current Liabilities | $662.7K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $350.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $5M |
| Common Stock | $36.6K |
| Additional Paid-In Capital | $13M |
| Retained Earnings | -$14M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$1M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$1M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | $2M |