| Metric | FY 2012 | Prior Q | FY 2011 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | — | $4M | — | 2.0% |
| Op. Income | -$2M | — | -$2M | — | -18.5% |
| Gross Margin | 32.4% | — | 36.3% | — | -3.9pp |
| Net Margin | -57.4% | — | -71.2% | — | 13.7pp |
| EPS (Diluted) | $-3.06 | — | $-5.17 | — | 40.8% |
| Free Cash Flow | -$912.8K | — | -$616.1K | — | -48.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $6M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $166 |
| Interest Expense | $143.0K |
| Other Income/Expenses | -$142.9K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $728.0K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $728.0K |
| Stock-Based Compensation | $300.3K |
| Deferred Income Tax | -$21.2K |
| Other Non-Cash Items | $65.4K |
| Change in Working Capital | $428.9K |
| OPERATING CASH FLOW | -$806.7K |
| Capital Expenditure | -$106.1K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$106.1K |
| Net Debt Issuance | $372.2K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$55.1K |
| NET CASH FROM FINANCING | $817.1K |
| FREE CASH FLOW | -$912.8K |
| Net Change in Cash | -$95.7K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $72.8K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $201.5K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $476.6K |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $2M |
| Intangible Assets | $903.8K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $75.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5M |
| TOTAL ASSETS | $5M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $147.6K |
| Deferred Revenue | $722.7K |
| Other Current Liabilities | $740.8K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4M |
| Long-Term Debt | $500.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $772.7K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $5M |
| Common Stock | $33.2K |
| Additional Paid-In Capital | $12M |
| Retained Earnings | -$12M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $123.1K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $123.1K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | $2M |