| Metric | FY 2009 | Prior Q | FY 2008 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $585.3K | — | $629.7K | — | -7.0% |
| Op. Income | -$1M | — | -$539.8K | — | -93.7% |
| Gross Margin | 21.4% | — | 45.0% | — | -23.6pp |
| Net Margin | -179.4% | — | -85.4% | — | -94.0pp |
| EPS (Diluted) | $-3.25 | — | $-4.71 | — | 31.0% |
| Free Cash Flow | -$907.8K | — | -$403.9K | — | -124.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $585.3K |
| Cost of Revenue | $459.8K |
| GROSS PROFIT | $125.5K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $192 |
| Interest Expense | $5.0K |
| Other Income/Expenses | -$4.8K |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $131.4K |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$913.9K |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | $131.4K |
| Stock-Based Compensation | $51.9K |
| Deferred Income Tax | -$70.0K |
| Other Non-Cash Items | $51.9K |
| Change in Working Capital | $113.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$772.1K |
| Capital Expenditure | -$135.7K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$135.7K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$50.0K |
| Other Financing Activities | $421.9K |
| NET CASH FROM FINANCING | $646.9K |
| FREE CASH FLOW | -$907.8K |
| Net Change in Cash | -$260.9K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $28.2K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $131.5K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $180.8K |
| PP&E (Net) | $308.3K |
| Goodwill | -$39.6K |
| Intangible Assets | $175.5K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $63.4K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $507.6K |
| TOTAL ASSETS | $688.4K |
| Account Payables | $82.7K |
| Short-Term Debt | $100.0K |
| Deferred Revenue | $36.9K |
| Other Current Liabilities | $109.7K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $350.5K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $407.7K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $407.7K |
| TOTAL LIABILITIES | $758.2K |
| Common Stock | $13.7K |
| Additional Paid-In Capital | $5M |
| Retained Earnings | -$5M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$913.4K |
| Other Equity | $913.4K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$69.7K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$69.7K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $688.4K |
| Total Debt | $100.0K |
| Net Debt | $71.8K |