| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3.5K | $2.4K | $0 | 42.8% | — |
| Op. Income | -$219.9K | -$323.1K | -$96.9K | 31.9% | -126.9% |
| Gross Margin | 84.5% | 77.9% | — | 6.6pp | — |
| Net Margin | -6421.6% | -13389.1% | — | 6967.4pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.02 | $-0.04 | $-0.01 | 31.7% | -121.8% |
| Free Cash Flow | -$223.0K | -$248.7K | -$130.3K | 10.3% | -71.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3.5K |
| Cost of Revenue | $540 |
| GROSS PROFIT | $3.0K |
| R&D Expenses | $146.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $76.8K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $222.9K |
| Cost & Expenses | $223.4K |
| OPERATING INCOME | -$219.9K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4.4K |
| Other Income/Expenses | -$4.4K |
| INCOME BEFORE TAX | -$224.4K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$224.4K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$224.4K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$224.4K |
| D&A | $540 |
| EBIT | -$219.9K |
| EBITDA | -$219.4K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$224.4K |
| Depreciation & Amortization | $540 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | $863 |
| OPERATING CASH FLOW | -$223.0K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $300 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $123.8K |
| FREE CASH FLOW | -$223.0K |
| Net Change in Cash | -$99.2K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $325.3K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $325.3K |
| PP&E (Net) | $4.2K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4.2K |
| TOTAL ASSETS | $329.4K |
| Account Payables | $35.2K |
| Short-Term Debt | $215.3K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $250.5K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $250.5K |
| Common Stock | $6.1K |
| Additional Paid-In Capital | $1M |
| Retained Earnings | -$1M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $79.0K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $79.0K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $329.4K |
| Total Debt | $215.3K |
| Net Debt | -$110.0K |