| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2.4K | — | $0 | — | — |
| Op. Income | -$839.8K | — | -$3.8K | — | -22098.5% |
| Gross Margin | 29.0% | — | — | — | — |
| Net Margin | -35047.2% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-0.09 | — | $0.00 | — | -Infinity% |
| Free Cash Flow | -$819.7K | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.4K |
| Cost of Revenue | $1.7K |
| GROSS PROFIT | $710 |
| R&D Expenses | $716.5K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $124.0K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $840.5K |
| Cost & Expenses | $842.2K |
| OPERATING INCOME | -$839.8K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $17.5K |
| Other Income/Expenses | -$17.5K |
| INCOME BEFORE TAX | -$857.3K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$857.3K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$857.3K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$857.3K |
| D&A | $1.7K |
| EBIT | -$839.8K |
| EBITDA | -$838.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$857.3K |
| Depreciation & Amortization | $1.7K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | $42.3K |
| OPERATING CASH FLOW | -$813.2K |
| Capital Expenditure | -$6.4K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$6.4K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | -$819.7K |
| Net Change in Cash | $223.1K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $424.4K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $424.4K |
| PP&E (Net) | $4.7K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4.7K |
| TOTAL ASSETS | $429.2K |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $215.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $34.3K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $249.3K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $249.3K |
| Common Stock | $6.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1M |
| Retained Earnings | -$862.9K |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $179.8K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $179.8K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $429.2K |
| Total Debt | $215.0K |
| Net Debt | -$209.4K |