| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $64M | $60M | $55M | 8.1% | 18.2% |
| Op. Income | $882.0K | -$3M | -$9M | 131.3% | 109.6% |
| Gross Margin | 49.3% | 48.0% | 41.2% | 1.3pp | 8.1pp |
| Net Margin | 1.0% | -0.9% | -4.0% | 1.9pp | 5.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.04 | $-0.03 | $-0.15 | 208.8% | 124.8% |
| Free Cash Flow | $23M | $3M | $10M | 594.9% | 137.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $64M |
| Cost of Revenue | $33M |
| GROSS PROFIT | $32M |
| R&D Expenses | $7M |
| Selling & Marketing | $13M |
| General & Administrative | $12M |
| SG&A Expenses | $24M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $31M |
| Cost & Expenses | $64M |
| OPERATING INCOME | $882.0K |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $30.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $627.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $627.0K |
| D&A | $4M |
| EBIT | $882.0K |
| EBITDA | $5M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $64M |
| Cost of Revenue | $33M |
| GROSS PROFIT | $32M |
| R&D Expenses | $7M |
| Selling & Marketing | $13M |
| General & Administrative | $12M |
| SG&A Expenses | $24M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $31M |
| Cost & Expenses | $64M |
| OPERATING INCOME | $882.0K |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $30.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $627.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $627.0K |
| D&A | $4M |
| EBIT | $882.0K |
| EBITDA | $5M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $627.0K |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $8M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $18M |
| Change in Working Capital | -$7M |
| OPERATING CASH FLOW | $23M |
| Capital Expenditure | -$476.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$4M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$1M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$6M |
| FREE CASH FLOW | $23M |
| Net Change in Cash | $13M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $216M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $117M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $340M |
| PP&E (Net) | $51M |
| Goodwill | $12M |
| Intangible Assets | $201.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $615.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $64M |
| TOTAL ASSETS | $405M |
| Account Payables | $47M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $42M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $109M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $22M |
| TOTAL LIABILITIES | $131M |
| Common Stock | $63.0K |
| Additional Paid-In Capital | $113M |
| Retained Earnings | -$44M |
| Treasury Stock | -$1M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $68M |
| Minority Interest | $206M |
| TOTAL EQUITY | $274M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $405M |
| Total Debt | $25M |
| Net Debt | -$191M |