| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $143M | $137M | $123M | 5.0% | 16.6% |
| Op. Income | $37M | $37M | $32M | 0.7% | 16.7% |
| Gross Margin | 75.6% | 75.9% | 76.5% | -0.3pp | -0.9pp |
| Net Margin | 19.6% | 21.5% | 18.6% | -1.9pp | 1.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.32 | $0.34 | $0.27 | -5.9% | 18.5% |
| Free Cash Flow | $50M | $48M | $45M | 4.6% | 11.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $143M |
| Cost of Revenue | $35M |
| GROSS PROFIT | $108M |
| R&D Expenses | $22M |
| Selling & Marketing | $17M |
| General & Administrative | $15M |
| SG&A Expenses | $32M |
| Other Expenses | $18M |
| Operating Expenses | $72M |
| Cost & Expenses | $107M |
| OPERATING INCOME | $37M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $340.0K |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $38M |
| Income Tax Expense | $10M |
| Net Income from Continuing Ops | $28M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $28M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $28M |
| D&A | $17M |
| EBIT | $39M |
| EBITDA | $56M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $143M |
| Cost of Revenue | $35M |
| GROSS PROFIT | $108M |
| R&D Expenses | $22M |
| Selling & Marketing | $17M |
| General & Administrative | $15M |
| SG&A Expenses | $32M |
| Other Expenses | $18M |
| Operating Expenses | $72M |
| Cost & Expenses | $107M |
| OPERATING INCOME | $37M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $340.0K |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $38M |
| Income Tax Expense | $10M |
| Net Income from Continuing Ops | $28M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $28M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $28M |
| D&A | $17M |
| EBIT | $39M |
| EBITDA | $56M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $28M |
| Depreciation & Amortization | $17M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | -$148.0K |
| Change in Working Capital | $5M |
| OPERATING CASH FLOW | $52M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $1M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$6M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$6M |
| FREE CASH FLOW | $50M |
| Net Change in Cash | $45M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $227M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $56M |
| Inventory | $970.0K |
| Other Current Assets | $26M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $324M |
| PP&E (Net) | $18M |
| Goodwill | $765M |
| Intangible Assets | $282M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $4M |
| Other Non-Current Assets | $23M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.1B |
| TOTAL ASSETS | $1.4B |
| Account Payables | $12M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $85M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $204M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $2M |
| Deferred Tax Liabilities | $27M |
| Other Non-Current Liabilities | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $39M |
| TOTAL LIABILITIES | $242M |
| Common Stock | $547M |
| Additional Paid-In Capital | $487M |
| Retained Earnings | $162M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$22M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.2B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.2B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.4B |
| Total Debt | $6M |
| Net Debt | -$221M |