| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $137M | $125M | $116M | 9.2% | 17.4% |
| Op. Income | $37M | $34M | $31M | 8.8% | 19.5% |
| Gross Margin | 75.9% | 76.8% | 76.1% | -0.9pp | -0.2pp |
| Net Margin | 21.5% | 23.8% | 19.9% | -2.3pp | 1.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.34 | $0.35 | $0.27 | -2.9% | 25.9% |
| Free Cash Flow | $48M | $49M | $43M | -2.8% | 11.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $137M |
| Cost of Revenue | $33M |
| GROSS PROFIT | $104M |
| R&D Expenses | $20M |
| Selling & Marketing | $17M |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $30M |
| Other Expenses | $16M |
| Operating Expenses | $67M |
| Cost & Expenses | $100M |
| OPERATING INCOME | $37M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $337.0K |
| Other Income/Expenses | $992.1K |
| INCOME BEFORE TAX | $38M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $29M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $29M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $29M |
| D&A | $16M |
| EBIT | $38M |
| EBITDA | $54M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $137M |
| Cost of Revenue | $33M |
| GROSS PROFIT | $104M |
| R&D Expenses | $20M |
| Selling & Marketing | $17M |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $30M |
| Other Expenses | $16M |
| Operating Expenses | $67M |
| Cost & Expenses | $100M |
| OPERATING INCOME | $37M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $337.0K |
| Other Income/Expenses | $992.1K |
| INCOME BEFORE TAX | $38M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $29M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $29M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $29M |
| D&A | $16M |
| EBIT | $38M |
| EBITDA | $54M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $29M |
| Depreciation & Amortization | $16M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $808.0K |
| Other Non-Cash Items | $220.0K |
| Change in Working Capital | -$384.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $49M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | -$143M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$144M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM FINANCING | $530.0K |
| FREE CASH FLOW | $48M |
| Net Change in Cash | -$94M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $182M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $50M |
| Inventory | $1M |
| Other Current Assets | $25M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $274M |
| PP&E (Net) | $18M |
| Goodwill | $760M |
| Intangible Assets | $295M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $5M |
| Other Non-Current Assets | $22M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.1B |
| TOTAL ASSETS | $1.4B |
| Account Payables | $12M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $75M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $200M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $2M |
| Deferred Tax Liabilities | $29M |
| Other Non-Current Liabilities | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $41M |
| TOTAL LIABILITIES | $241M |
| Common Stock | $546M |
| Additional Paid-In Capital | $482M |
| Retained Earnings | $134M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$30M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.1B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.4B |
| Total Debt | $7M |
| Net Debt | -$175M |