| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2.8B | $2.8B | $2.6B | -0.6% | 6.4% |
| Op. Income | $375M | $350M | $338M | 7.0% | 11.0% |
| Gross Margin | 21.8% | 21.0% | 20.7% | 0.8pp | 1.1pp |
| Net Margin | 11.4% | 10.3% | 10.8% | 1.1pp | 0.6pp |
| EPS (Diluted) | $2.58 | $2.34 | $2.24 | 10.3% | 15.2% |
| Free Cash Flow | $243M | $362M | $231M | -32.9% | 5.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.8B |
| Cost of Revenue | $2.2B |
| GROSS PROFIT | $603M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $29M |
| General & Administrative | $100M |
| SG&A Expenses | $129M |
| Other Expenses | $99M |
| Operating Expenses | $228M |
| Cost & Expenses | $2.4B |
| OPERATING INCOME | $375M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $18M |
| Other Income/Expenses | -$22M |
| INCOME BEFORE TAX | $352M |
| Income Tax Expense | $37M |
| Net Income from Continuing Ops | $316M |
| Net Income from Discontinued Ops | -$500.0K |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $315M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $315M |
| D&A | $97M |
| EBIT | $395M |
| EBITDA | $492M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.8B |
| Cost of Revenue | $2.2B |
| GROSS PROFIT | $603M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $29M |
| General & Administrative | $100M |
| SG&A Expenses | $129M |
| Other Expenses | $99M |
| Operating Expenses | $228M |
| Cost & Expenses | $2.4B |
| OPERATING INCOME | $375M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $18M |
| Other Income/Expenses | -$22M |
| INCOME BEFORE TAX | $352M |
| Income Tax Expense | $37M |
| Net Income from Continuing Ops | $316M |
| Net Income from Discontinued Ops | -$500.0K |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $315M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $315M |
| D&A | $97M |
| EBIT | $395M |
| EBITDA | $492M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $316M |
| Depreciation & Amortization | $97M |
| Stock-Based Compensation | $15M |
| Deferred Income Tax | -$5M |
| Other Non-Cash Items | $52M |
| Change in Working Capital | -$70M |
| OPERATING CASH FLOW | $405M |
| Capital Expenditure | -$162M |
| Acquisitions (Net) | $4M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$500.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$159M |
| Net Debt Issuance | -$6M |
| Common Stock Repurchased | -$35M |
| Common Dividends Paid | -$147M |
| Other Financing Activities | -$200.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$170M |
| FREE CASH FLOW | $243M |
| Net Change in Cash | $81M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $368M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $80M |
| Inventory | $288M |
| Other Current Assets | $155M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $998M |
| PP&E (Net) | $7.1B |
| Goodwill | $1.0B |
| Intangible Assets | $806M |
| Long-Term Investments | -$142M |
| Tax Assets | $142M |
| Other Non-Current Assets | $301M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $9.2B |
| TOTAL ASSETS | $10.2B |
| Account Payables | $426M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $512M |
| Other Current Liabilities | $444M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.9B |
| Long-Term Debt | $930M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $142M |
| Other Non-Current Liabilities | $1.4B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $6.1B |
| TOTAL LIABILITIES | $8.0B |
| Common Stock | $2.2B |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$33M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.2B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.2B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $10.2B |
| Total Debt | $4.8B |
| Net Debt | $4.4B |