| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2.8B | $2.5B | $2.4B | 12.1% | 13.8% |
| Op. Income | $350M | $233M | $301M | 50.0% | 16.3% |
| Gross Margin | 21.0% | 17.8% | 20.5% | 3.2pp | 0.5pp |
| Net Margin | 10.3% | 7.5% | 10.1% | 2.8pp | 0.2pp |
| EPS (Diluted) | $2.34 | $1.52 | $1.93 | 53.9% | 21.2% |
| Free Cash Flow | $362M | $43M | $327M | 739.4% | 10.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.8B |
| Cost of Revenue | $2.2B |
| GROSS PROFIT | $585M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $28M |
| General & Administrative | $107M |
| SG&A Expenses | $135M |
| Other Expenses | $100M |
| Operating Expenses | $235M |
| Cost & Expenses | $2.4B |
| OPERATING INCOME | $350M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $20M |
| Other Income/Expenses | -$20M |
| INCOME BEFORE TAX | $330M |
| Income Tax Expense | $44M |
| Net Income from Continuing Ops | $287M |
| Net Income from Discontinued Ops | -$200.0K |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $287M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $287M |
| D&A | $98M |
| EBIT | $351M |
| EBITDA | $450M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.8B |
| Cost of Revenue | $2.2B |
| GROSS PROFIT | $585M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $28M |
| General & Administrative | $107M |
| SG&A Expenses | $135M |
| Other Expenses | $100M |
| Operating Expenses | $235M |
| Cost & Expenses | $2.4B |
| OPERATING INCOME | $350M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $20M |
| Other Income/Expenses | -$20M |
| INCOME BEFORE TAX | $330M |
| Income Tax Expense | $44M |
| Net Income from Continuing Ops | $287M |
| Net Income from Discontinued Ops | -$200.0K |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $287M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $287M |
| D&A | $98M |
| EBIT | $351M |
| EBITDA | $450M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $287M |
| Depreciation & Amortization | $98M |
| Stock-Based Compensation | $14M |
| Deferred Income Tax | -$30M |
| Other Non-Cash Items | -$6M |
| Change in Working Capital | $136M |
| OPERATING CASH FLOW | $499M |
| Capital Expenditure | -$137M |
| Acquisitions (Net) | $300.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$6M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$136M |
| Net Debt Issuance | -$63M |
| Common Stock Repurchased | -$124M |
| Common Dividends Paid | -$147M |
| Other Financing Activities | $100.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$328M |
| FREE CASH FLOW | $362M |
| Net Change in Cash | $35M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $275M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $58M |
| Inventory | $306M |
| Other Current Assets | $166M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $891M |
| PP&E (Net) | $7.0B |
| Goodwill | $1.0B |
| Intangible Assets | $806M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $294M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $9.2B |
| TOTAL ASSETS | $10.1B |
| Account Payables | $424M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $548M |
| Other Current Liabilities | $723M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2.0B |
| Long-Term Debt | $881M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $146M |
| Other Non-Current Liabilities | $1.3B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $6.1B |
| TOTAL LIABILITIES | $8.0B |
| Common Stock | $2.2B |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$169M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $100.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.0B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.0B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $10.1B |
| Total Debt | $4.6B |
| Net Debt | $4.3B |