| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $235M | $247M | $274M | -5.0% | -14.3% |
| Op. Income | -$2M | $6M | $41M | -139.7% | -106.1% |
| Gross Margin | 21.3% | 24.4% | 31.8% | -3.1pp | -10.4pp |
| Net Margin | -1.0% | 4.5% | 12.0% | -5.5pp | -13.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.04 | $0.19 | $0.57 | -121.1% | -107.0% |
| Free Cash Flow | $2M | $45M | $28M | -95.5% | -92.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $235M |
| Cost of Revenue | $185M |
| GROSS PROFIT | $50M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $53M |
| Operating Expenses | $53M |
| Cost & Expenses | $238M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$713.2K |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $12M |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | $9M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $12M |
| Stock-Based Compensation | $8M |
| Deferred Income Tax | $2M |
| Other Non-Cash Items | -$8M |
| Change in Working Capital | -$7M |
| OPERATING CASH FLOW | $4M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | -$17M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$16M |
| Net Debt Issuance | -$4M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $4M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$418.0K |
| FREE CASH FLOW | $2M |
| Net Change in Cash | -$12M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $256M |
| Short-Term Investments | $249.4K |
| Net Receivables | $241M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $497M |
| PP&E (Net) | $101M |
| Goodwill | $356M |
| Intangible Assets | $77M |
| Long-Term Investments | $10M |
| Tax Assets | $27M |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $571M |
| TOTAL ASSETS | $1.1B |
| Account Payables | $111M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $8M |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $145M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $23M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $81M |
| TOTAL LIABILITIES | $226M |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $29M |
| Retained Earnings | $770M |
| Treasury Stock | -$35.1K |
| Accum. Other Comp. Income | $43M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $842M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $842M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.1B |
| Total Debt | $77M |
| Net Debt | -$179M |