| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $262M | $235M | $256M | 11.5% | 2.4% |
| Op. Income | $2M | -$2M | $31M | 168.1% | -94.5% |
| Gross Margin | 26.9% | 21.3% | 31.4% | 5.6pp | -4.5pp |
| Net Margin | -1.0% | -1.0% | 12.1% | 0.0pp | -13.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.04 | $-0.04 | $0.54 | -6.8% | -107.9% |
| Free Cash Flow | -$3M | $2M | $42M | -234.2% | -106.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $262M |
| Cost of Revenue | $192M |
| GROSS PROFIT | $70M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $69M |
| Operating Expenses | $69M |
| Cost & Expenses | $260M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$551.4K |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $21M |
| EBITDA | $29M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$9M |
| Other Non-Cash Items | $21M |
| Change in Working Capital | -$10M |
| OPERATING CASH FLOW | -$322.2K |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | -$292M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$64M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$359M |
| Net Debt Issuance | $194M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM FINANCING | $189M |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | -$172M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $84M |
| Short-Term Investments | $246.7K |
| Net Receivables | $261M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $361M |
| PP&E (Net) | $100M |
| Goodwill | $695M |
| Intangible Assets | $172M |
| Long-Term Investments | $14M |
| Tax Assets | $25M |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.0B |
| TOTAL ASSETS | $1.4B |
| Account Payables | $15M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $8M |
| Other Current Liabilities | $28M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $207M |
| Long-Term Debt | $195M |
| Deferred Revenue NC | $1M |
| Deferred Tax Liabilities | $42M |
| Other Non-Current Liabilities | $686.3K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $297M |
| TOTAL LIABILITIES | $505M |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $29M |
| Retained Earnings | $773M |
| Treasury Stock | -$35.1K |
| Accum. Other Comp. Income | $58M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $862M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $862M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.4B |
| Total Debt | $273M |
| Net Debt | $189M |