| Metric | Q3 2022 | Q2 2022 | Q3 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $228M | $213M | $151M | 7.3% | 50.7% |
| Op. Income | $34M | $26M | $24M | 30.8% | 40.9% |
| Gross Margin | 32.8% | 33.0% | 34.3% | -0.3pp | -1.5pp |
| Net Margin | 11.9% | 9.8% | 11.6% | 2.1pp | 0.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.47 | $0.36 | $0.31 | 29.6% | 52.2% |
| Free Cash Flow | $21M | $42M | $14M | -48.8% | 57.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $228M |
| Cost of Revenue | $153M |
| GROSS PROFIT | $75M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $40M |
| Operating Expenses | $40M |
| Cost & Expenses | $194M |
| OPERATING INCOME | $34M |
| Interest Income | $636.4K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $636.4K |
| INCOME BEFORE TAX | $35M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $27M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $27M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $27M |
| D&A | $10M |
| EBIT | $34M |
| EBITDA | $44M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $228M |
| Cost of Revenue | $153M |
| GROSS PROFIT | $75M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $40M |
| Operating Expenses | $40M |
| Cost & Expenses | $194M |
| OPERATING INCOME | $34M |
| Interest Income | $636.4K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $636.4K |
| INCOME BEFORE TAX | $35M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $27M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $27M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $27M |
| D&A | $10M |
| EBIT | $34M |
| EBITDA | $44M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $27M |
| Depreciation & Amortization | $10M |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | $8M |
| Other Non-Cash Items | -$6M |
| Change in Working Capital | -$23M |
| OPERATING CASH FLOW | $25M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | -$14M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $931.6K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$16M |
| Net Debt Issuance | -$4M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$233.2K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$418.0K |
| FREE CASH FLOW | $21M |
| Net Change in Cash | $8M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $162M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $215M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $380M |
| PP&E (Net) | $94M |
| Goodwill | $191M |
| Intangible Assets | $82M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $24M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $391M |
| TOTAL ASSETS | $771M |
| Account Payables | $120M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $21M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $156M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $22M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $82M |
| TOTAL LIABILITIES | $238M |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $10M |
| Retained Earnings | $495M |
| Treasury Stock | -$209.0K |
| Accum. Other Comp. Income | $26M |
| Other Equity | $1 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $533M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $533M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $771M |
| Total Debt | $75M |
| Net Debt | -$87M |