| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $247M | $254M | $277M | -2.6% | -10.6% |
| Op. Income | $6M | $22M | $44M | -71.3% | -85.9% |
| Gross Margin | 24.4% | 28.9% | 35.3% | -4.5pp | -10.9pp |
| Net Margin | 4.5% | 6.6% | 7.3% | -2.0pp | -2.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.19 | $0.28 | $0.35 | -33.3% | -46.2% |
| Free Cash Flow | $45M | $21M | $50M | 113.2% | -8.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $247M |
| Cost of Revenue | $187M |
| GROSS PROFIT | $61M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $54M |
| Operating Expenses | $54M |
| Cost & Expenses | $241M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $8M |
| INCOME BEFORE TAX | $14M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $11M |
| D&A | $13M |
| EBIT | $7M |
| EBITDA | $20M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $247M |
| Cost of Revenue | $187M |
| GROSS PROFIT | $61M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $54M |
| Operating Expenses | $54M |
| Cost & Expenses | $241M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $8M |
| INCOME BEFORE TAX | $14M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $11M |
| D&A | $13M |
| EBIT | $7M |
| EBITDA | $20M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $11M |
| Depreciation & Amortization | $13M |
| Stock-Based Compensation | $18M |
| Deferred Income Tax | $3M |
| Other Non-Cash Items | -$13M |
| Change in Working Capital | $15M |
| OPERATING CASH FLOW | $47M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | -$3M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | -$5M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $4M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$841.3K |
| FREE CASH FLOW | $45M |
| Net Change in Cash | $41M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $268M |
| Short-Term Investments | $250.8K |
| Net Receivables | $233M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $501M |
| PP&E (Net) | $105M |
| Goodwill | $345M |
| Intangible Assets | $83M |
| Long-Term Investments | $9M |
| Tax Assets | $29M |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $571M |
| TOTAL ASSETS | $1.1B |
| Account Payables | $114M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $10M |
| Other Current Liabilities | $7M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $150M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $24M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $85M |
| TOTAL LIABILITIES | $235M |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $24M |
| Retained Earnings | $764M |
| Treasury Stock | -$35.1K |
| Accum. Other Comp. Income | $47M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $836M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $836M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.1B |
| Total Debt | $80M |
| Net Debt | -$188M |