| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $40M | $39M | $35M | 2.6% | 13.1% |
| Op. Income | $8M | $7M | $9M | 4.5% | -17.2% |
| Gross Margin | 64.4% | 67.8% | 76.6% | -3.4pp | -12.2pp |
| Net Margin | 16.0% | 15.8% | 21.6% | 0.2pp | -5.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.41 | $0.40 | $0.50 | 2.5% | -18.0% |
| Free Cash Flow | $6M | $8M | $8M | -19.1% | -15.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $40M |
| Cost of Revenue | $14M |
| GROSS PROFIT | $26M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $18M |
| Cost & Expenses | $32M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $33M |
| Interest Expense | $13M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $578.0K |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $8M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $40M |
| Cost of Revenue | $14M |
| GROSS PROFIT | $26M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $18M |
| Cost & Expenses | $32M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $33M |
| Interest Expense | $13M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $578.0K |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $8M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $6M |
| Depreciation & Amortization | $578.0K |
| Stock-Based Compensation | $383.0K |
| Deferred Income Tax | -$1M |
| Other Non-Cash Items | -$298.0K |
| Change in Working Capital | $752.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $7M |
| Capital Expenditure | -$150.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$4M |
| Sales/Maturities of Investments | $11M |
| Other Investing Activities | $15M |
| NET CASH FROM INVESTING | $22M |
| Net Debt Issuance | -$16M |
| Common Stock Repurchased | -$60.0K |
| Common Dividends Paid | -$4M |
| Other Financing Activities | $77M |
| NET CASH FROM FINANCING | $56M |
| FREE CASH FLOW | $6M |
| Net Change in Cash | $85M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $184M |
| Short-Term Investments | $408M |
| Net Receivables | $9M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $602M |
| PP&E (Net) | $22M |
| Goodwill | $53M |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $1.9B |
| Tax Assets | $17M |
| Other Non-Current Assets | $103M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.1B |
| TOTAL ASSETS | $2.7B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $21M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2.1B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2.2B |
| Long-Term Debt | $205M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $32M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $237M |
| TOTAL LIABILITIES | $2.4B |
| Common Stock | $16M |
| Additional Paid-In Capital | $143M |
| Retained Earnings | $162M |
| Treasury Stock | -$14M |
| Accum. Other Comp. Income | -$30M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $277M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $277M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.7B |
| Total Debt | $226M |
| Net Debt | $42M |