| Metric | FY 2011 | Prior Q | FY 2010 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $77M | — | $77M | — | 0.7% |
| Op. Income | $32M | — | $25M | — | 29.1% |
| Gross Margin | 82.8% | — | 73.4% | — | 9.4pp |
| Net Margin | 30.2% | — | 24.8% | — | 5.4pp |
| EPS (Diluted) | $1.92 | — | $1.45 | — | 32.4% |
| Free Cash Flow | $36M | — | $34M | — | 6.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $77M |
| Cost of Revenue | $13M |
| GROSS PROFIT | $64M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $20M |
| SG&A Expenses | $20M |
| Other Expenses | $12M |
| Operating Expenses | $32M |
| Cost & Expenses | $45M |
| OPERATING INCOME | $32M |
| Interest Income | $61M |
| Interest Expense | $14M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $32M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $23M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $23M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $23M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $32M |
| EBITDA | $34M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $77M |
| Cost of Revenue | $13M |
| GROSS PROFIT | $64M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $20M |
| SG&A Expenses | $20M |
| Other Expenses | $12M |
| Operating Expenses | $32M |
| Cost & Expenses | $45M |
| OPERATING INCOME | $32M |
| Interest Income | $61M |
| Interest Expense | $14M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $32M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $23M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $23M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $23M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $32M |
| EBITDA | $34M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $23M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $423.0K |
| Deferred Income Tax | $4M |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | $4M |
| OPERATING CASH FLOW | $37M |
| Capital Expenditure | -$998.0K |
| Acquisitions (Net) | $116.0K |
| Purchases of Investments | -$152M |
| Sales/Maturities of Investments | $134M |
| Other Investing Activities | $23M |
| NET CASH FROM INVESTING | $3M |
| Net Debt Issuance | -$37M |
| Common Stock Repurchased | -$1M |
| Common Dividends Paid | -$6M |
| Other Financing Activities | $14M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$30M |
| FREE CASH FLOW | $36M |
| Net Change in Cash | $11M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $61M |
| Short-Term Investments | $482M |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $547M |
| PP&E (Net) | $19M |
| Goodwill | $12M |
| Intangible Assets | $212.0K |
| Long-Term Investments | $702M |
| Tax Assets | $6M |
| Other Non-Current Assets | $38M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $777M |
| TOTAL ASSETS | $1.3B |
| Account Payables | $8M |
| Short-Term Debt | $95M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1.0B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.1B |
| Long-Term Debt | $40M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$13M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $28M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.2B |
| Common Stock | $12M |
| Additional Paid-In Capital | $68M |
| Retained Earnings | $82M |
| Treasury Stock | -$5M |
| Accum. Other Comp. Income | $10M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $167M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $167M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.3B |
| Total Debt | $135M |
| Net Debt | $75M |