| Metric | Q2 2025 | Q1 2025 | Q2 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $197M | $196M | $178M | 0.6% | 10.5% |
| Op. Income | -$87.0K | $6M | $5M | -101.5% | -101.6% |
| Gross Margin | 72.6% | 73.9% | 75.6% | -1.3pp | -3.0pp |
| Net Margin | 0.9% | 5.4% | 5.9% | -4.5pp | -4.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.01 | $0.04 | $0.04 | -81.8% | -81.6% |
| Free Cash Flow | $17M | $36M | $9M | -54.3% | 89.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $197M |
| Cost of Revenue | $54M |
| GROSS PROFIT | $143M |
| R&D Expenses | $23M |
| Selling & Marketing | $77M |
| General & Administrative | $39M |
| SG&A Expenses | $116M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $143M |
| Cost & Expenses | $197M |
| OPERATING INCOME | -$87.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $6M |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $15M |
| Deferred Income Tax | $299.0K |
| Other Non-Cash Items | $9M |
| Change in Working Capital | -$10M |
| OPERATING CASH FLOW | $21M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$2M |
| Sales/Maturities of Investments | $139M |
| Other Investing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM INVESTING | $132M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$174M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $11M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$163M |
| FREE CASH FLOW | $17M |
| Net Change in Cash | -$9M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $119M |
| Short-Term Investments | $349M |
| Net Receivables | $193M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $62M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $742M |
| PP&E (Net) | $82M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $50M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $110M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $242M |
| TOTAL ASSETS | $984M |
| Account Payables | $25M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $363M |
| Other Current Liabilities | $33M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $459M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $3M |
| Deferred Tax Liabilities | $1M |
| Other Non-Current Liabilities | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $56M |
| TOTAL LIABILITIES | $515M |
| Common Stock | $8.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.2B |
| Retained Earnings | -$735M |
| Treasury Stock | -$24M |
| Accum. Other Comp. Income | -$4M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $469M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $469M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $984M |
| Total Debt | $51M |
| Net Debt | -$68M |