| Metric | Q1 2025 | Q4 2024 | Q1 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $196M | $194M | $173M | 0.9% | 13.0% |
| Op. Income | $6M | $18M | -$3M | -69.1% | 278.8% |
| Gross Margin | 73.9% | 75.5% | 75.8% | -1.6pp | -1.9pp |
| Net Margin | 5.4% | 10.9% | 1.6% | -5.5pp | 3.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.04 | $0.07 | $0.01 | -49.0% | 274.0% |
| Free Cash Flow | $36M | $12M | $14M | 195.1% | 153.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $196M |
| Cost of Revenue | $51M |
| GROSS PROFIT | $145M |
| R&D Expenses | $23M |
| Selling & Marketing | $87M |
| General & Administrative | $29M |
| SG&A Expenses | $117M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $139M |
| Cost & Expenses | $190M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $8M |
| INCOME BEFORE TAX | $13M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $11M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $196M |
| Cost of Revenue | $51M |
| GROSS PROFIT | $145M |
| R&D Expenses | $23M |
| Selling & Marketing | $87M |
| General & Administrative | $29M |
| SG&A Expenses | $117M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $139M |
| Cost & Expenses | $190M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $8M |
| INCOME BEFORE TAX | $13M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $11M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $11M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $14M |
| Deferred Income Tax | -$339.0K |
| Other Non-Cash Items | -$42M |
| Change in Working Capital | $14M |
| OPERATING CASH FLOW | $42M |
| Capital Expenditure | -$6M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$134M |
| Sales/Maturities of Investments | $153M |
| Other Investing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM INVESTING | $13M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$100M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $10M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$90M |
| FREE CASH FLOW | $36M |
| Net Change in Cash | -$37M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $128M |
| Short-Term Investments | $483M |
| Net Receivables | $195M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $46M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $844M |
| PP&E (Net) | $81M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $50M |
| Long-Term Investments | $8M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $140M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $280M |
| TOTAL ASSETS | $1.1B |
| Account Payables | $19M |
| Short-Term Debt | $7M |
| Deferred Revenue | $370M |
| Other Current Liabilities | $45M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $460M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $710.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $1M |
| Other Non-Current Liabilities | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $53M |
| TOTAL LIABILITIES | $513M |
| Common Stock | $8.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.2B |
| Retained Earnings | -$566M |
| Treasury Stock | -$24M |
| Accum. Other Comp. Income | -$5M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $611M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $611M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.1B |
| Total Debt | $52M |
| Net Debt | -$77M |