| Metric | FY 2006 | Prior Q | FY 2005 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $382M | — | $290M | — | 31.8% |
| Op. Income | $30M | — | $21M | — | 43.0% |
| Gross Margin | 38.3% | — | 38.3% | — | 0.0pp |
| Net Margin | 5.6% | — | 4.9% | — | 0.7pp |
| EPS (Diluted) | $1.51 | — | $1.08 | — | 39.8% |
| Free Cash Flow | $2M | — | $16M | — | -85.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $382M |
| Cost of Revenue | $236M |
| GROSS PROFIT | $146M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $108M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $116M |
| Cost & Expenses | $352M |
| OPERATING INCOME | $30M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $359.3K |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $32M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | $21M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $21M |
| Net Income Deductions | -$225 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $21M |
| D&A | $8M |
| EBIT | $32M |
| EBITDA | $41M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $382M |
| Cost of Revenue | $236M |
| GROSS PROFIT | $146M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $108M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $116M |
| Cost & Expenses | $352M |
| OPERATING INCOME | $30M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $359.3K |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $32M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | $21M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $21M |
| Net Income Deductions | -$225 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $21M |
| D&A | $8M |
| EBIT | $32M |
| EBITDA | $41M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $21M |
| Depreciation & Amortization | $8M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | $931.5K |
| Change in Working Capital | -$10M |
| OPERATING CASH FLOW | $18M |
| Capital Expenditure | -$16M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$49M |
| Sales/Maturities of Investments | $38M |
| Other Investing Activities | $268.7K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$27M |
| Net Debt Issuance | -$786.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $11M |
| NET CASH FROM FINANCING | $11M |
| FREE CASH FLOW | $2M |
| Net Change in Cash | $3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $12M |
| Short-Term Investments | $66M |
| Net Receivables | $120 |
| Inventory | $73M |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $158M |
| PP&E (Net) | $35M |
| Goodwill | $1M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $2M |
| Other Non-Current Assets | $278.4K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $38M |
| TOTAL ASSETS | $196M |
| Account Payables | $51M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $16M |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $70M |
| Long-Term Debt | $3.0B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $8M |
| TOTAL LIABILITIES | $78M |
| Common Stock | $139.7K |
| Additional Paid-In Capital | $63M |
| Retained Earnings | $55.4B |
| Treasury Stock | -$165.0K |
| Accum. Other Comp. Income | -$30M |
| Other Equity | -$55.3B |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $118M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $118M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $196M |
| Total Debt | $5M |
| Net Debt | -$7M |