| Metric | Q3 2025 | Q2 2025 | Q3 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $105M | $102M | $95M | 2.7% | 9.6% |
| Op. Income | $31M | $32M | $28M | -4.8% | 12.3% |
| Gross Margin | 64.7% | 67.0% | 62.9% | -2.2pp | 1.8pp |
| Net Margin | 22.9% | 24.5% | 23.2% | -1.6pp | -0.3pp |
| EPS (Diluted) | $1.32 | $1.38 | $1.23 | -4.3% | 7.3% |
| Free Cash Flow | $36M | $14M | $35M | 167.9% | 2.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $105M |
| Cost of Revenue | $37M |
| GROSS PROFIT | $68M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $953.0K |
| General & Administrative | $22M |
| SG&A Expenses | $23M |
| Other Expenses | $13M |
| Operating Expenses | $37M |
| Cost & Expenses | $74M |
| OPERATING INCOME | $31M |
| Interest Income | $89M |
| Interest Expense | $33M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $31M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $24M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $24M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $24M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $31M |
| EBITDA | $32M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $105M |
| Cost of Revenue | $37M |
| GROSS PROFIT | $68M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $953.0K |
| General & Administrative | $22M |
| SG&A Expenses | $23M |
| Other Expenses | $13M |
| Operating Expenses | $37M |
| Cost & Expenses | $74M |
| OPERATING INCOME | $31M |
| Interest Income | $89M |
| Interest Expense | $33M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $31M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $24M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $24M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $24M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $31M |
| EBITDA | $32M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $24M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $399.0K |
| Deferred Income Tax | -$989.0K |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | $9M |
| OPERATING CASH FLOW | $38M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$80M |
| Sales/Maturities of Investments | $49M |
| Other Investing Activities | -$96M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$128M |
| Net Debt Issuance | -$113.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$10M |
| Other Financing Activities | $212M |
| NET CASH FROM FINANCING | $203M |
| FREE CASH FLOW | $36M |
| Net Change in Cash | $112M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $508M |
| Short-Term Investments | $627M |
| Net Receivables | $25M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.2B |
| PP&E (Net) | $68M |
| Goodwill | $65M |
| Intangible Assets | $7M |
| Long-Term Investments | $5.2B |
| Tax Assets | $22M |
| Other Non-Current Assets | $166M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5.5B |
| TOTAL ASSETS | $6.6B |
| Account Payables | $19M |
| Short-Term Debt | $285M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $5.4B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5.7B |
| Long-Term Debt | $64M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $36M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $117M |
| TOTAL LIABILITIES | $5.8B |
| Common Stock | $91M |
| Additional Paid-In Capital | $236M |
| Retained Earnings | $576M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$71M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $831M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $831M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6.6B |
| Total Debt | $366M |
| Net Debt | -$141M |