| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $90M | $87M | $75M | 3.5% | 20.7% |
| Op. Income | $24M | $23M | $25M | 2.5% | -3.0% |
| Gross Margin | 62.2% | 63.0% | 75.6% | -0.8pp | -13.4pp |
| Net Margin | 20.7% | 21.4% | 25.9% | -0.7pp | -5.1pp |
| EPS (Diluted) | $1.04 | $1.04 | $1.08 | 0.0% | -3.7% |
| Free Cash Flow | $24M | $19M | $24M | 28.4% | -1.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $90M |
| Cost of Revenue | $34M |
| GROSS PROFIT | $56M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $577.0K |
| General & Administrative | $21M |
| SG&A Expenses | $21M |
| Other Expenses | $11M |
| Operating Expenses | $32M |
| Cost & Expenses | $66M |
| OPERATING INCOME | $24M |
| Interest Income | $75M |
| Interest Expense | $31M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $24M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $19M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $19M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $19M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $24M |
| EBITDA | $25M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $90M |
| Cost of Revenue | $34M |
| GROSS PROFIT | $56M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $577.0K |
| General & Administrative | $21M |
| SG&A Expenses | $21M |
| Other Expenses | $11M |
| Operating Expenses | $32M |
| Cost & Expenses | $66M |
| OPERATING INCOME | $24M |
| Interest Income | $75M |
| Interest Expense | $31M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $24M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $19M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $19M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $19M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $24M |
| EBITDA | $25M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $19M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $343.0K |
| Deferred Income Tax | $246.0K |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $4M |
| OPERATING CASH FLOW | $26M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$8M |
| Sales/Maturities of Investments | $55M |
| Other Investing Activities | -$110M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$65M |
| Net Debt Issuance | -$99.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$8M |
| Other Financing Activities | $69M |
| NET CASH FROM FINANCING | $61M |
| FREE CASH FLOW | $24M |
| Net Change in Cash | $22M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $294M |
| Short-Term Investments | $1.1B |
| Net Receivables | $24M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.4B |
| PP&E (Net) | $62M |
| Goodwill | $65M |
| Intangible Assets | $8M |
| Long-Term Investments | $4.1B |
| Tax Assets | $30M |
| Other Non-Current Assets | $142M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4.4B |
| TOTAL ASSETS | $5.9B |
| Account Payables | $9M |
| Short-Term Debt | $235M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $4.8B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5.0B |
| Long-Term Debt | $65M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $33M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $114M |
| TOTAL LIABILITIES | $5.1B |
| Common Stock | $90M |
| Additional Paid-In Capital | $232M |
| Retained Earnings | $493M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$107M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $708M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $708M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5.9B |
| Total Debt | $316M |
| Net Debt | $22M |