| Metric | FY 2010 | Prior Q | FY 2009 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $78M | — | $14M | — | 460.4% |
| Op. Income | $74M | — | $10M | — | 621.6% |
| Gross Margin | 100.0% | — | 100.0% | — | 0.0pp |
| Net Margin | 93.8% | — | -989.0% | — | 1082.8pp |
| EPS (Diluted) | $4.91 | — | $-9.24 | — | 153.1% |
| Free Cash Flow | -$7M | — | $18M | — | -138.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $78M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $78M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | $74M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $74M |
| Income Tax Expense | $930.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $74M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $74M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $74M |
| D&A | $33.0K |
| EBIT | $74M |
| EBITDA | $75M |
| EPS | $5 |
| EPS Diluted | $5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $78M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $78M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | $74M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $74M |
| Income Tax Expense | $930.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $74M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $74M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $74M |
| D&A | $33.0K |
| EBIT | $74M |
| EBITDA | $75M |
| EPS | $5 |
| EPS Diluted | $5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $74M |
| Depreciation & Amortization | $33.1K |
| Stock-Based Compensation | $675.2K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$81M |
| Change in Working Capital | -$206.6K |
| OPERATING CASH FLOW | -$7M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4M |
| FREE CASH FLOW | -$7M |
| Net Change in Cash | -$11M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $6M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $478M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$478M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $478M |
| TOTAL ASSETS | $491M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $0 |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $2M |
| Other Non-Current Liabilities | -$2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4M |
| TOTAL LIABILITIES | $4M |
| Common Stock | $4M |
| Additional Paid-In Capital | $127M |
| Retained Earnings | $0 |
| Treasury Stock | -$24M |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $376M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $487M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $487M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $491M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$4M |